Zeytinli Poğaça Ve Simit

Felaket

New member
Zeytinli Poğaça Ve Simit Tanımı İçin Gereçler

• 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı su
  • 1 yumurta akı içine, sarısı dışına
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 paket instant maya
  • Alabildiğince un
İçine kullanmak için;

• Dilimlenmiş zeytin
  • Peynir
Zeytinli Poğaça Ve Simit Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel şunu söylemem gerekki. ! Mayalı poğaça hamuru asla aceleye gelmez. ???????? Hadi püf noktaları ile hamurumuzu yapalım.
  2. Birinci evvel sütü ılıtıyoruz. ????bakın kaynatmıyoruz ???? Yalnızca ılıyacak.
  3. Ilıyan sütün içine kuru mayayı atıyoruz ve biraz etkinleşmesi için karıştırıyoruz.
  4. daha sonra sıvı gereçleri koyuyoruz tuz ve şekeri ekliyoruz ve karıştırmaya devam. daha sonra yavaş yavaş unu ekliyoruz.
  5. Hamurumuza fazlaca un koymuyoruz. Ele yapışmayacak kadar olsa kâfi ????.
  6. Bir hoş püf noktası daha söylüyorum. Bu hamuru geceden yapıp balkona koyun sabaha kadar soğuk havada kendi kendine mayalansın. Dikkat yazın sıcağında demiyorum kışın günü yani. Yada buzdolabı da olur.
  7. örneğin ben çocuklar okula götürecekleri için geceden yoğurdum. Sabah da erken kalktım halini verip birazda tepsi mayası kesinlikle yapın. Daha pofidik oluyor.
  8. Ben marketten marmarabirlik dilimlenmiş zeytinini aldım ve kavanozun 3 de 1 ini kullandım yani 1 dolu dolu kase zira eşim peynirli sever bir kısmı peynirli yapıldı????????????.
  9. Tepsi mayası yaptıktan daha sonra yumurta sarısını sürüp fırına atıyoruz.
  10. 200 derecede ortalama 20 dk falan. Lakin siz kızarmasını fırınınızı kendinize bakılırsa ayarlayın. Birtakım fırınlar süratli pişirebilir.
  11. Piştikten daha sonra saklama kabının altına kağıt havlu koyup çabucak simit ve poğaçaları koyup kapağını kapatın. Bir püf nokta da bu ????????????.
  12. Bu yaptığınız şey poğaçanızın sertleşmesini önlüyor ve yumuşacık kalıyor bu sayede. ????????????.
  13. örneğin bu tanım ile 2 tepsi çıkıyor.
  14. Okula beslenme olarak koydum. Bide artanını soğuktan sıcağı çıktıktan daha sonra buzdolabı poşetine koyup difrize kaldırıyorum. Diğer bir gün çıkartırım geceden sabaha kadar erir daha sonrada tavada ısıtıp çocuklara yediririm.
    ❤
    ????????.
Zeytinli Poğaça Ve Simit Tanımı Fotoğraflı Yapılışı