UEFA harekete geçti! Şampiyonlar Ligi’nin formatı değişiyor

celikci

New member
Avrupa futbolunun işvereni UEFA,Şampiyonlar Ligi’nde esaslı değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.

The Times’ta yer alan habere nazaran UEFA, çift maç sistemiyle oynanan yarı finalleri kaldırarak, yarı final ve final uğraşlarının tıpkı kentte gerçekleştirileceği bir ” futbol haftası” düzenlemeyi hedefliyor. Plan çerçevesinde çift maçlı yarı final gayreti kaldırılacak ve tek maçlı sisteme geçilecek. Ayrıyeten küme etabında 6 yerine 10 maç oynanması öngörülürken, yarı final ikinci maçlarının kaldırılmasının fikstür sıkışıklığını azaltacağı düşünülüyor.

Avrupa basketbolunda EuroLeague’de uygulanan “Final Four” sistemine benzetilen plan, 2024/25 döneminde hayata geçirilmesi düşünülüyor.

Haberde yer alan tezlere göre Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) bu fikri desteklemeye hazırlanıyor. UEFA ise çabucak hemen bir karar verilmediği konusunda ısrar ediyor.

Ceferin sinyalleri vermişti

UEFA Lideri Alexander Ceferin, geçmişte de bu fikirden kelam etmişti. Eylül ayında The Times’a konuşan Ceferin, “Super Bowl’a bakarsanız, bu olağanüstü bir olay ve bunu olağanüstü bir biçimde yapıyorlar. Konserleri var ve beşerler oraya gidip eğleniyor. Bu iki maçı kaybetseniz bile telafi etmek için daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Yayıncılar, sponsorlar için şahane bir aktiflik olabilir. Tıpkı hafta Bayanlar Şampiyonlar Ligi finali yahut gençlik karşılaşmaları olabilir, nitekim kusursuz bir futbol haftası yaşayabilirsiniz. Bu eleme maçları farklı ve daha heyecanlı.” sözlerini kullanmıştı.
 
Üst