Turgay Altay: “Fenerbahçe’de 18.5 yıl vazife aldım, biroldukça teklif var ancak maksadım evvela yurt dışı”

MizahSarrafi

Active member
Fenerbahçe ‘de uzun yıllar bakılırsav yapan, 4.5 yıl Aykut Kocaman’ın yardımcılığını yaptıktan daha sonra teknik yöneticilik mesleğine devam eden Turgay Altay, Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunurken, bilhassa adil ve dürüst oyundan taviz vermeyeceğini şu sözlerle anlattı: Çalıştığım gruplarda rakibi aldatan, vakit çalan, yere yatan oyuncu olursa o dakika oyundan alacağımı söylemiş oldum ve bu durumun güçsüzlük göstergesi olduğunu ve hiç bir vakit o formayı güçsüz göstermelerinin hakları olmadığını daha birinci günden onlara aşıladım. Zira hem inandığım bu tıpkı vakitte biz teknik erkeklerinda Türk futbolunun gelişmenine katkıda bulunmaları gerekiyor.”

Aykut Kocaman’dan müsaade alarak teknik yöneticilik mesleğine başladığını belirten ve Jorge Jesus ile Abdullah Avcı’nın oyun kültürleri olduğunu lisana getiren Turgay Altay, “Beklentimiz proje odaklı ve devamlılığı sağlayabileceğimiz kadrolarla çalışmak” dedi.

UEFA-Pro lisans sahibi 42 yaşındaki teknik adam Turgay Altay, Aykut Kocaman’ın yanı sıra dünya futbolunda Hollandalı efsane Luis Van GAAL üzere tesirli isimlerle bir ortaya gelerek kendi gelişmenine katkı yaptı.

Turgay Altay’ın DHA’ya verdiği röportajın soru ve yanıtları şu biçimde:

Göztepe ‘den ayrıldıktan daha sonraki süreci nasıl geçiriyorsunuz, yakında bir ekibin başında sizi bakılırsacek miyiz?

Göztepe süreci epeyce emek verdiğimiz lakin hiç hak etmediğimiz bir müddetçti. Bu mevzuyu şu an anlatmak istemiyorum fakat vakti geldiğinde gerekenleri söyleyeceğim. Ayrılık daha sonrası 8 kişilik grubumla birlikte etkin biçimde çalışıyoruz, kendimizi yeni tutmaya ve yeni bir başlangıca hazırlanıyoruz. Bu süreçte biroldukça teklif aldık lakin grubumla öncelikli beklentimiz proje odaklı ve devamlılığı sağlayabileceğimiz ekiplerle çalışmak. Yanlışsız vakitte gerçek yerde başlamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Maksadımız evvela yurt dışı fırsatı gelirse onu kıymetlendirmek.

Projenizin yarım kaldığını düşündüğünüz bir kulüp var mı?

Çok farklı bir soru benim için lakin geçen sene Manisa FK kulübünde nitekim epey başarılı ve kıymetli bir periyot geçirdiğimizi düşünüyorum. Biz geldiğimizde ligin tabanında, üst üste fazlaca maç kaybetmiş mental olarak yıpranmış bir grup vardı. Ayrıyeten ligin en çok gol yiyen 2 kadrosundan bir tanesiydi ve daha sonrasında birinci galibiyetimizden son galibiyetimize kadar ligin en az gol yiyen, en çok topa sahip olan, pas yapan ve en çok puan toplayan 4 kadrosundan biri olduk, hem idman kültürü hem dominant bir oyun kültürü oluşturduk ve bu süreç bizi play-off’un tabanına kadar yaklaştırmıştı. Bu süredeki sıkıntı vakit içinderda Lider Mevlüt Aktan, belediye liderimiz Cengiz Ergün’ün ve sportif yönetici Taner Savut’un hem kadro hem idare birebir vakitte bizle olan irtibatları yardımıyla bu süreçte fazlaca pahalı katkıları oldu. Nitekim samimiyetimle söylüyorum, Harika Lig’e çıkmayı başarabilirdik lakin küçük ayrıntılar ve sebepler yüzünden sonunu getiremedik.

Fenerbahçe’de Aykut Kocaman’ın yanında misyon almıştınız, sarı-lacivertlilerdeki misyonunuz tamamlandı mı?

Fenerbahçe Spor Kulübü’nde 18,5 yıl bakılırsav aldım, Aykut hocayla bir arada 4,5 yıl A Grup düzeyinde yardımcı antrenörlük bakılırsavinde bulundum ve Aykut hocadan müsaade alarak da teknik yöneticilik mesleğime başladım. Büyük hayalleri olan ve profesyonel biri olarak hayat her şeye açık, çocukluğumda Göztepe kulübünde çalışmak hayalimdi ve bunu gerçekleştirdim fakat hayat şunu bana bir defa daha gösterdi ki bir şey güzeliyse olsun. Yurt haricinde teknik yöneticilik yapmak istiyorum, bu biçimde bir fırsat çıkarsa değerlendireceğim.

Manisa FK’yı ve Göztepe’yi çalıştıran bir teknik yönetici olarak bu dönem TFF 1. Lig’de nasıl bir uğraş izliyoruz, dorukta sıralama değişebilir mi?

Aslında ligi anlatırken söylenen burası gayret ligi kalıbını hakikat bulmuyorum, bu maalesef ligin kalitesini düşüren bir tanımlama. Gol yemeyelim nasılsa 1 tane atarız, attıktan daha sonra yatarız ligi olması hem oyun kalitesini birebir vakitte ligin kalitesini azaltıyor. Ama gerçekçi olmak gerekirse bu lig gayret ligi ve hem oyununuzu hem taktiğinizi birebir vakitte stratejinizi buna göre yapmak zorundasınız. Yoksa maç kazanmak sahiden hayli kolay değil. 2. yarının epey daha güç geçeceğini düşünüyorum. Birfazlaca ekip çıkmak istiyor, Üstün Lig düzeyinde bütçeleri olan, oyuncu kaliteleri yüksek 4, 5 ekip var. birebir vakitte 10, 12 grup play-off’a girmek istiyor. Ayrıyeten alt taraftan çıkmak isteyen kadroları sayarsak her maç final görünüyor, her puan hayli pahalı ve kazanamıyorsan kaybetmeyeceksin epey net.

Süper Lig’de en uygun futbolu oynayan ekip sizce hangisi ?

Maalesef ligimizin oyun kalitesi çok yüksek düzeyde değil. Topun oyunda kalma müddeti az, topun ritmi epeyce düşük ve çağdaş oyunun fazlaca uzağında bilhassa taktiksel düzeyin fazlaca yetersiz olduğu bir ligimiz var. Saydığım yetersizliklerden dolayı farklı açılardan işleri ve oyunu zorlaştırıyor. Uğraş düzeyi yüksek zira adam odaklı savunma anlayışları epey, temaslı bir oyun lakin bir yandan epeyce sıradan faullerin bile kolay çalındığı oyunun epey sık durduğu bu niçinle hem topun ritminin tıpkı vakitte oyun temposunun düşük olduğu bir ortam var. Bu ortamın içerisinde oyun kültürü oluşturmaya çalışan Jorge Jesus, Abdullah Avcı, Vincenzo Montella, Çağdaş Atan, Francesco Farioli var. İlaveten Recep Uçar ve Osman Zeki Korkmaz’ı başarılı buluyorum.

Süper Lig ile TFF 1. Lig içindeki en büyük fark ne?

Aslında benzerlikler epey fakat topun oyunda kalma mühleti 1. Lig’de daha az. Çok net bir şey söyleyeyim, bu sene uygulanmaya başlanan maç sonlarına eklenen mühletler geçen sene bizde olsaydı şu an Manisa FK grubu Üstün Lig’deydi. Ligin en çok topla oynayan grubuyduk birtakım maçlarımızda maalesef top oyunda 45 dakika kalıyordu. Rakip grubun taktiği oyunun oynanmasına yönelik her çeşit durumdan faydalanarak vakit çalmak ve topun alanda az kalarak oyun oynanmamasına sağlamak üstüneydi. Bu hususta Manisa FK’da birinci yaptığım işlerden bir tanesi kendi oyuncularıma rakibi aldatan, vakit çalan, yere yatan oyuncu olursa o dakika oyundan alacağımı söylemiş oldum ve bu durumun güçsüzlük göstergesi olduğunu ve Manisa FK grubu oyuncularının hiç bir vakit o formayı güçsüz göstermelerinin hakları olmadığını daha birinci günden onlara aşıladım. Zira hem inandığım bu tıpkı vakitte biz teknik erkeklerinda Türk futbolunun gelişmenine katkıda bulunmaları gerekiyor.

Son devirde hakem kararları emsal biçimde bir daha tartışılıyor. Bunun niçinini ne olarak görüyorsunuz?

Maalesef istenilen şey adalet değil imtiyaz, üstüne tahammülsüz bir futbol ortamı var. Kaybetmenin dünyanın sonu olduğu, kuvvetlinün haklı zannedildiği bir ortamda en son hatalı hakemler bence. Hakemlerimizi geliştirmenin tek yolu eğitim, onlara tertipli olarak profesyonel ruhsal dayanak ve itimat ortamının yaratılması olduğunu düşünüyorum. Bu bir müddetç alır, maalesef kimsenin sabrı tahammülü kalmadı.

Dünya Kupası’ndaki oyun mantalitesi önümüzdeki haftalarda grupların oyunlarına dokunuş yapar mı ?

Türkiye’de bu ortamda güç. Keşke oyun odaklı bir ligimiz olsa lakin maalesef iki yanlışın bir doğruyu götürdüğü bir ligimiz var.

Messi’nin Dünya Kupası’nı kazanmasıyla “en iyisi” tartışmaları biter mi?

Ben bu biçimde bir tartışmanın hiç olmadığı kanısındayım. Oynayan oyuncular içinde Messi Dünya Kupası kazanmasıyla bir arada emsalsiz açık orta en güzel pozisyonunda. Fakat gelmiş geçmiş en yeterlisi tartışmasının şu an için olmadığı kanaatindeyim.

Sizin efsaneniz kim ?

Diego Armando Maradona benim için açık orta futbolculuğu, oyunu, yeteneği, mesleği ve başarılarıyla tartışılmaz lakin onu başkalarından ayıran en değerli özelliği liderliği ve asilliği. Her vakit geldiği yeri unutmamış, haksızlığa sesini çıkarmış ve en kıymetlisi aksiyonları ve telaffuzları her vakit net ve mağdurun yanında olmuştur. Benim için söylediğu şu kelam epey bedelli, ‘Biz futbolcular, teknik adamlar daima üzerimizde baskı olduğundan yakınırız, baskı meskenine 5 peso getirip çocuklarını geçindiremeyen insanların üzerinde olur, binlerce dolar alıp alana çıkıp gerilimden bahsediyoruz. Bana genelde sorulan sorulardan biri; ‘Hocam epey gerilimli işiniz var, sıkıntı olmuyor mu?’ İşte bu yüzden işimi seviyorum. hayatım boyunca rekabetçi oldum, gayretten hiç vazgeçmedim ve bu düzeye tırnaklarımla kazıyarak geldim ve vazgeçmeyeceğim. Mukadderat uğraşa aşıktır. Tüm grubumla bir arada inancımız ve yolumuz budur.” (DHA)