Su Böreği

Felaket

New member
Su Böreği Tanımı İçin Malzemeler

Hamuru için;

• 5 adet yumurta
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı su
  • 5 klasik su bardağı un
İçi için;

• Lor peyniri
  • Maydanoz
  • Yeşil soğan (İsteğe bağlı)
Aralarını yağlamak için;

• 125 gram tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
Haşlamak için;

• Su
  • Tuz
  • Sıvı yağ (Göz sonucu)
Su Böreği Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Yumurtalar, su ve tuz yoğurma kabında karıştırılır üzerine unu denetimli ekleyerek hamurumuz yoğrulur. Çok sert olmayan ele yapışan bir hamur olacak sonrasındasında tezgahı yavaşça unlayıp, bir mühlet daha yoğuruyoruz.
  2. Hamuru 12 bezeye ayırıp, 1 saat kadar (Bu esnada içini hazırlayabilirsiniz) dinlendirip, bezelerimizi açıyoruz ve açtığımız yufkaları pak bir beze seriyoruz (Son yufkalarda suyu ocağa koyup kaynatıyoruz ki işimiz bitince çabucak böreği döşeyelim ve ben iki tencere su kaynatıyorum sevgili arkadaşlar zira 6. Yufkadan daha sonra azalan suya biraz tuz ilavesiyle suyu çoğaltmak için)
  3. Açma süreci bitince yağlı kağıt serdiğimiz tepsinin ortasındaki yağlı kağıdı da yağlayarak birinci yufkayı kuru olarak seriyoruz (Bu süreçte tepsiye nazaran birinci katı kesip, o denli yerleştirin)
  4. Her katı yağlayarak haşlayıp (30 saniye haşlıyoruz) soğuk suya bandırıp hafifçeçe elimizle sıktığımız yufkaları 6. Kata kadar serip hazırladığımız içi koyuyoruz tıpkı biçimde başka katları da döşeyip fırına hazır hale getiriyoruz.
  5. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında alt üst kızarana dek pişiriyoruz. Altını denetim etmeden fırından almayın.
  6. Fırından çıkan böreğin üzerine rulo havlu serip, yinedan onun da üzerine mutfak havlusu serip üzeri yumuşayıncaya kadar bekliyoruz.
  7. Yarım saat daha sonra dilimleyip servis ediyoruz. Afiyet bal şeker olsun ;d.
Su Böreği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı