Sidney Saldırganı “Öldürme Çılgınlığı”ndaydı, Durmazdı: Tanık

Görgü tanıkları, Pazar öğleden sonra Sidney'deki bir alışveriş merkezinde bir adamın dokuz aylık bir bebek de dahil olmak üzere çok sayıda kişiye saldırmasıyla ortaya çıkan katliamı anlattı. Altı kişiyi bıçaklayarak öldüren saldırgan daha sonra polis tarafından vurularak öldürüldü.

Tanık Reese Colmenares, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, bıçaklanan bebeğin annesinin, bebek ambulansa götürülürken kucağında olduğunu söyledi.

Bayan Colmenares, Westfield Bondi Junction alışveriş merkezi kompleksinden çığlık atan ve koşan insanları gördüğünde yakındaki bir hırdavatçıda saklanan 20 kişiden biriydi.

“Korkutucu, her yerde küçük çocuklar, yaşlılar ve tekerlekli sandalyeli insanlar var” dedi.

“Bıçakla koşarken gördüm”

Haberler'den Son ve Son Dakika Haberleri

Fotoğraf Kredisi: AFP

Saldırı başladığında Pranjul Bokaria işten dönüyordu. Polis bölgeye akın ederken, alışveriş yapanlar canlarını kurtarmak için koşarak yakındaki mağazalara saklanırken kaos hakim oldu. Acil çıkışı kullanarak kaçtı ve arka odaya sığındı.

AFP haber ajansına “Yaşıyorum ve minnettarım” dedi.

Alışveriş merkezinin içindeki güvenlik kameraları, Avustralya ragbi ligi forması giymiş bir adamın büyük bir bıçakla alışveriş merkezinin etrafında koştuğunu ve yaralıların yerde cansız bir şekilde yattığını gösteriyor.

“Her şeyi önümde gördüm. Elinde bıçakla koşan adamı ve insanların kaçtığını gördüm.” Alışveriş merkezindeki bir kafe çalışanı AFP haber ajansına şunları söyledi:

İnsanların AVM'den dışarı çıkmasından 20 dakika sonra olay yerine gelen polis ekipleri, saldırganın yerini tespit etmek için bölgeyi taramaya başladı.

“O durmazdı”

Fotoğraf Kredisi: AFP

Silah sesleri havaya yayıldı ve bir görgü tanığı, bir polis memurunun saldırganı vurduğunu gördü.

“Eğer onu vurmasaydı yoluna devam edecekti, öfke içindeydi. Üzerinde güzel, büyük bir bıçak vardı. Bir cinayet çılgınlığı içindeymiş gibi görünüyordu” dedi.

Kaçan insanlar, bıçaklanma olayını diğerlerine haber verdi. Alışveriş yapanlar mağazaların içinde bir araya gelerek kabusun sona ermesini bekledi. Gece oldu ve alışveriş merkezi polis ve yaralıları hastanelere götürmeye hazır sedyeli ambulanslarla doldu.

Saldırganın kolluk kuvvetleri tarafından tanındığı belirtildi

Fotoğraf Kredisi: Reuters

Yeni Güney Galler polisi saldırganın kimliğini açıklamadı ancak onun kolluk kuvvetleri tarafından tanınan 40 yaşında bir adam olduğunu söyledi.

Sidney genelinde biri bebek olmak üzere sekiz kişi hastaneye kaldırıldı. Adam toplamda beş kadını ve bir erkeği öldürdü.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, X'e şunları yazdı: “Trajik bir şekilde çok sayıda kayıp bildirildi ve tüm Avustralyalıların ilk düşünceleri etkilenenler ve onların sevdikleriyle birlikte oluyor.”

Polis, adamın tek başına hareket ettiğini söyleyerek saldırının terör eylemi olduğunu reddetti.

Ajans girdileri ile