Şampiyonlar Ligi kupası Real Madrid’i çağırıyor

MizahSarrafi

Active member
Şampiyonlar Ligi’ni 13 ile tarihte en epey kazanan ekip pozisyonundaki Real Madrid, Avrupa’nın kulüpler bazındaki 1 numaralı tertibine bu dönem aldığı sonuçlarla damgasını vurdu. Real, küme etabını geçtikten daha sonra her eşleşmede mucizelere imzasını attı. Son 16 Tipi’nde PSG’yi ve çeyrek finalde son şampiyon Chelsea’yi inanılmaz maçların akabinde elemeyi başaran İspanyol devi, evvelki gün de son finalist Manchester City’yi devirerek ismini 28 Mayıs’ta Paris’te oynanacak finale yazdırarak, 2018’de 3-1 yendiği Liverpool’un, rakibi oldu.

İngiltere’de 4-3 kaybetmişti

City’ye birinci maçta 4-3 yenilen ve Bernabeu’daki rövanşta 1-0 mağlup duruma düşen Los Galacticos’ta 87’de Mendy, topu çizgiden çıkardı. Oyuna daha sonradan giren Rodrygo’nun 90 ile 90+1’deki golleriyle maçı uzatmaya götüren mesken sahibi, uzatmalarda 95. dakikada Karim Benzema’nın penaltısıyla da final biletini 3-1’lik skorla kaptı. Pep Guardiola’nın City’si, ayakta kalmak için her şeyi yaptı lakin Real savunmasını ve maçın adamı seçilen kaleci Courtois’yı geçemedi.

Ancelotti: Bu kulübün büyüklüğü

Kupa 1’de 5. kere finale çıkan (2003, 2005, 2007, 2014 ve 2022) tarihteki birinci teknik yönetici olan Carlo Ancelotti, “Bu maçta olanları nasıl açıklarsınız” sorusuna, “Bu kulübün büyüklüğü. Yalnızca bu. Real Madrid, asla teslim olmayan bir kulüp. Bunu da gösterdi. Final benim için derbi havasında geçecek. Ben hâlâ Evertonlı’yım ve Liverpool’a karşı bu final özel olacak” açıklamasını yaptı.

Ancelotti’nin duygusal anları

Real Madrid’le geçtiğimiz hafta sonu İspanya La Liga’da şampiyonluğunu ilan eden teknik yönetici Carlo Ancelotti, Avrupa’nın 5 büyük liginde de keyifli sona ulaşan birinci teknik yönetici olarak tarihe geçmişti. Devler Ligi’nde de 5. kere final oynayarak bir birincisi başaran Ancelotti’nin, Manchester City zaferi daha sonrası yardımcısı ve hem de oğlu Davide Ancelotti’ye sarıldığı anlar görülmeye bedeldi. İkilinin his dolu anları, kameralardan da kaçmadı.

City’de paralar bir daha boşa gitti!

Geçen dönem Şampiyonlar Ligi’nde Manchester City’yi, tarihinde birinci sefer finale çıkaran teknik yönetici Pep Guardiola, finalde Chelsea’ye kaybetmişti. City, bu dönem da epeyce yaklaştığı şampiyonluk yolunda yarı finalde Real Madrid’e elendi. 2016 yılında geldiği İngiliz takımına Avrupa’nın en büyük kupasını kazanma amacıyla ayak basan Guardiola’nın bu yolda harcadığı paralar bir daha boşa gitti. Dönem başında Aston Villa’dan Jack Grealish’e 117 milyon Euro bonservis bedeli ödeyen City’de Guardiola, şu ana kadar bu kulüpte transfere 1 milyar Euro’yu aşkın para harcattı.

‘Kaybedeceğimizi anladım’

Karşılaşmanın akabinde Katalan teknik adam, “Real Madrid’in üzerimize nasıl geldiğini görür görmez, kaybedeceğimizi anladım. Barcelona ile Şampiyonlar Ligi’nde acı veren yenilgiler hayatıştım. Fakat elbet bu da onlardan biri ve kabul etmemiz gerekiyor. Kendimize gelmemiz için vakte gereksinimimiz var. bununla birlikte Premier Lig’de kalan 4 maçımızı en güzel biçimde oynayıp, dorukta kalmaya çalışacağız” yorumunu yaptı.

Ballon d’Or Benzema’nın!

Real Madrid’in kaptanı Karim Benzema, olağanüstü bir dönem geçirmeye devam ediyor… Manchester City karşısında Bernabeu’da evvel Rodrygo’nun birinci golünde asisti yapan, ondan sonrasında evvel kadrosuna penaltıyı kazandırıp sonrasındasında da Real’e, finali getiren golün atan Benzema, Devler Ligi’nde bu dönem 11. maçında 15. sefer fileleri sallayarak krallık koltuğundaki yerini sağlamlaştırdı. Bu kupanın tarihinde 140 gollü Cristiano Ronaldo ve 125 gollü Lionel Messi’nin akabinde Lewandowski ile bir arada en epeyce gol (86) atan üçüncü futbolcu unvanını elde eden 34 yaşındaki Fransız süperstar, toplamda bu dönem 43 maçta 43 gol atıp, 14 de asist yaptı.

Lionel Messi şaşırmış kalmış

Sezon başında Barcelona’ya transfer olan lakin kalp sorunu niçiniyle futbol mesleğini şu an için noktalayan Sergio Agüero, Real Madrid-Manchester City maçında yakın arkadaşı Lionel Messi’nin, mesken sahibinin 3. golü daha sonrası kendisine bildiri attığını söylemiş oldu. Agüero, “Messi bana, ‘Bu bir latife mı? Bu mümkün olamaz’ dedi” açıklamasını yaptı.

Salah: Görülecek hesabımız var!

Real Madrid’in finaldeki rakibi Liverpool, İspanyol deviyle 2018’de de şampiyonluk maçına çıkmış ve rakibine 3-1 yenilmişti. Bu maçta İngiliz grubunun Mısırlı yıldızı Mohamed Salah, Sergio Ramos’un faulü daha sonrası sakatlanarak oyundan çıkmıştı. “Finalde Real Madrid’e karşı oynamak istiyorum. Bizi daha evvel (2018) yendiler” diyen Salah’ın dileği gerçek oldu. Mısırlı futbolcu, evvelki günkü maçın bitiş düdüğüyle bir arada de toplumsal medya hesabından, “Görülecek bir hesabımız var” manasına gelen İngilizce bir bildiri paylaştı.

İşte en kritik kırılma anı

Süper maçta biroldukca kıymetli an vardı fakat akıllarda kalan iki kıymetli an, tahminen de finale Real Madrid’in çıkmasında başrolü oynadı. 68’de Kroos’un yerine oyuna giren Rodrygo, son anlarda iki gol atarak maçı uzatmaya götürdü. Manchester City’nin 1-0 önde olduğu anda Mendy’nin, çizgiden çıkardığı top da mutlaka unutulmazdı.

Maçın en güzeli Courtois seçildi

Tüm dünyayı ayağa kaldıran ve uzun mühlet hafızalardan silinmeyecek Real Madrid-Manchester City müsabakasına damgasını vuran isimlerin başında kaleci Thibaut Courtois geldi. Courtois, yanılgılı bir gol yese de maç boyunca epeyce kritik kurtarışlara imzasını atarak, dev gayretin en düzgün oyuncusu mükafatına layık görüldü.

Mehmet Davet Davran