RTFM: The Fucking Magazine’i Okuyun

Büfeye ilk c’t geldiğinde iki yaşındaydı. 25 yıl sonra c’t çırağı ve ardından mobil donanım editörü oldu. Son 25 yılda neler kaçırdığını görmek için c’t arşivlerini karıştırdı ve en iyi bulgularını c’t RTFM blogunda yayınladı.

C’t’deki hayatım bir birayla başlar. 2008 yılı, 1 Kasım, gece yarısı ve yeni patronumla kadeh kaldırıyorum. Selamlar, hoşçakalın, bugün stajım başlıyor.

25. yıl dönümü. Peter Glaser övgü dolu konuşmayı önceden aşırı kalabalık etkinlik salonunda yaptı, bir video projektörü günlük editoryal çalışmanın bir videosunu gösteriyor; sonra müzik çalar. Editörler dans ediyor ve ben heyecanla bira bardağımı tutuyorum. Yarından itibaren neredeyse benim kadar eski bir dergi için yazacağım sanırım. O doğduğunda ben telefon ahizelerini ve inşaat işlerini çiğniyordum. O zaman bir şey mi kaçırdım? O akşam sadece yarının ct’sini yazmayı değil, öncekinin c’t’sini de okumayı planlıyorum. Bir şekilde ona borçluyum.

1983, 1998 ve 2013'ten kapak yok.

1983, 1998 ve 2013’ten kapak yok.

Bir hafta sonra: Başlangıcı arıyorum Aradığımı ct laboratuvarlarında buluyorum. Başından beri bir meslektaşım olan yazı işleri asistanı Hans-Jürgen Berndt, tencereler, ısıtma elemanları ve kablo makaralarıyla dolu ecza dolaplarının arasında oturuyor. Kömürleşmiş plastik ve kaynak dumanı gibi kokuyor. Evet, editör ekibi ilk günlerdeki kadar olmasa da bugün hala kararlı ve kararlı. C’t’nin ilk sayısını nerede bulabileceğimi bilip bilmediğini dikkatle soruyorum. Bana şüpheyle bakıyor. Böyle nadide bir orijinali istemek için genç bir çırak olarak aklıma gelen şey, kesinlikle bana hemen saldıracak. Hayır değil. Kısa bir aradan sonra döner ve raftan bir numara çeker. Beklenmedik hediyeyi saygıyla kabul ediyorum.

5 yıl sonra: Yıl 2013, artık bir yayıncıyım ve c’t 30. yıl dönümü için yavaş yavaş hazırlanıyor. Hans-Jürgen’den bir güç kaynağı almak istiyorum. Yolda üzerinde ” yazan bir tişört giyen bir meslektaşımla karşılaştım. T-shirt yıllardır Haberler mağazasında ctt abonelerinin kullanımına açık.Bu, Unix e-posta listelerinde ve çevrimiçi forumlarda aptalca soruları ortadan kaldırmak için kullanılan “lanet olası kılavuzu oku” sözünün bir varyasyonu: Önce, oku kılavuz, salak. 21. yüzyılda “Bırakın sizin için Google’da yazayım” yazıyor.

Bir uyarı olarak, meslektaşının gömleğinde şöyle yazıyor: The Fucking Magazine'i okuyun.

Bir uyarı olarak, meslektaşının gömleğinde şöyle yazıyor: The Fucking Magazine’i okuyun.

Lanet dergiyi oku. Bana bir hatırlatma gibi görünüyor, gömlek. Doğru, bunu yapmak istiyordum… Ofise döndüğümde ofis dolabımın alt çekmecesine bir göz attım. İşte oradaydı, plastik bir çarşafa sarılmıştı, ilk c’t. Kendimden haksız yere çaldığım bir hediye. Ve asla okuma. Tamam. Ertesi hafta sonu onları eve götürüyorum. Masada bir bira ve yola koyuluyoruz…

Sayfa 5: En acil soru zaten beşinci sayfada cevaplanmıştır. İlk başyazı bir diyalogda c’t’ye neden c’t dendiğini açıklıyor ve cevap şaşırtıcı derecede önemsiz.

‘Bilgisayar teknolojisi’ için ‘ct’ kulağa hoş geliyor. Ama yeni derginizin adındaki tuhaf çek de ne?

Bu, ‘c’nin bilgisayarın kısaltması olduğunu belirtmek içindir.

İyi. Ve neden ‘t’deki kısaltmayı göstermiyorsun?

Hmm, … bu doğru, mesele sadece kısaltma değil. Bak, ‘ct’ harfleri şu ya da bu anlamına gelebilir. Kesme işareti, sizin deyiminizle ‘tik’ ekleyerek, onu bir tür ticari marka haline getiriyoruz. Reklamcılar buna ‘logo’ diyor…”

Sayfa 24: Berlin’deki IFA endüstriyel fuarı, geçen yıldan daha uzun süredir devam ediyor. c’t editörü Gerd E. Neumann’a göre, 1980’lerin başında sergi salonlarında bir değişiklik oldu: Önceden bilgisayarlar pek sorun değilken, IFA 1983’teki sergilerin en az yüzde 25 ila 30’u bilgisayar teknolojisiyle doğrudan bağlantılıydı. . Özellikle popüler olan cep oyunlarıydı – bazılarında zaten renkli LCD’ler bulunan küçük oyun bilgisayarları. Ne yazık ki, makale tam olarak ne yapabileceklerini açıklamıyor.

Sondan bir önceki gün, uzak doğudan bir sevkiyat IFA’ya geç geldiğinde işler yeniden kızıştı, “Computertand”: saatler, hesap makineleri ve hatta kutularda mini video oyunları, tükenmez kalemler, çakmaklar ve cetveller. Neumann kehanetinde bulundu: “Pek çok vatandaşın iyi bilinen oyunculuğuyla, kol saatleriyle ‘video oyunları oynayan’ insanlar çok yakında normal sokak sahnesinin bir parçası olacak.” Her nasılsa, akıllı saatlerle ilgili mevcut kapak konusuna oldukça iyi uyuyor.

Sayfa 41: c’t’de odak noktam tabletler ve akıllı telefonlar – dizüstü bilgisayarlar, artık pili kendiniz değiştirebilir ve ekranı özel bir araçla değiştirebilirseniz mutlu olmam gerekiyor. 1983’te meslektaşlar hala kendi başlarına kolayca bir bilgisayar monte ediyorlardı, çipler ve bellek modülleri hala baskılı devre kartlarına lehimleniyordu. Talimatlar bana bir yıl önce piyasaya sürülen özel sayımız c’-Hacks’teki makaleleri hatırlatıyor. Hack’ler, bu DIY’in yeniden doğuşunu kutluyor. Belki de ilk c’nin gizli halefi gibi bir şeydir.

var

Münih elektronik grubu Weltklang ilk c’t’de yer aldı.

(Resim: c’t)

Sayfa 95: Altı sayfada c’t, farklı baskı süreçlerini, daktilo teknolojisinin nasıl geliştiğini ve mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcıların nasıl çalıştığını açıklıyor. İçindeki teknolojinin çoğu eski olmasına ve makale 30 yıl önce yazılmış olmasına rağmen, sonrasında kendimi daha akıllı hissediyorum. Teknolojinin tarihi, iyi açıklanmış.

Sayfa 108: Bir sonraki sayının önizlemesi ve baskı c’t’nin sonunda beni bekliyor. O zamanki dört editör, şimdi 80’den fazla editörü olan bir yayın kurulu haline geldi. kayda değer. O dönemden bir avuç editör, asistan ve dizgici bugün hala baskı altında.

Biram bitti. kadehimi kaldırıyorum. Harika. Yarından itibaren diğer konularla ben ilgileneceğim. İlk c’t kadar derinlemesine değil, ama içinde yeterince küçük hazine bulacağıma eminim.

not: Bu benim ilk c’t ile hikayemdi. Bana [email protected]’ye daha güzel bir tane gönderirseniz, size ilk c’t’nin orijinal baskısını vereceğim. Söz!

(acb)

Haberin Sonu