Rishi Sunak Çin Casus Balonlarını Nasıl Durdurmayı Planlıyor?

Rishi Sunak, İngiltere’yi güvende tutmak için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

Yeni Delhi:

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çin casus balonlarının İngiltere’yi de hedef alabileceğinden şüphelenilen raporların ortasında, bugün ülkeyi güvende tutmak için “ne gerekiyorsa” yapacağını söyledi. Yanıtı, ABD’nin Amerikan hava sahası üzerinde dördüncü bir uçan cismi düşürmesinden saatler sonra geldi.

Sunak gazetecilere verdiği demeçte, “İnsanların ülkeyi güvende tutmak için ne gerekiyorsa yapacağımızı bilmelerini istiyorum.”

ABD, düşürdüğü dört nesneden ilkinin Çin casusluk balonlarından oluşan, devam eden, küresel bir “filo”nun parçası olan gelişmiş, yüksek irtifalı bir balon olduğunu iddia ediyor. Bir rapor ayrıca Çin’in Hindistan da dahil olmak üzere birçok ülkeyi hedef alan bir casus balon filosu işlettiğini iddia etti.

Artan korkuların ortasında, İngiltere savunma bakanı bir güvenlik incelemesi emri verdi.

Rishi Sunak, İngiltere’nin ihtiyaç duyulması halinde herhangi bir casus balonu düşürmek için savaş jetleri fırlatmaya hazır olduğunu da öne sürdü.

“Hava sahamızı denetlemek için 7/24 hazır tutulan Typhoon uçaklarını içeren, hızlı tepki uyarı gücü denen bir şeye sahibiz. Ulusal güvenlik meseleleri hakkında ayrıntılı yorum yapamam ama müttefiklerimizle sürekli temas halindeyiz ve ben de benim gibi. Ülkenin güvenliği için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.