Raj Thackeray, Amit Shah ile Neden Tanıştığı Üzerine

İttifak, 48 Lok Sabha sandalyesine sahip eyalet için koltuk paylaşımını henüz tamamlamadı.

Bombay:

Lok Sabha seçimlerine 10 gün kalmasına rağmen kritik önemdeki Maharashtra eyaletinde koltuk paylaşımı anlaşması üzerinde anlaşmaya varmak için çabalayan NDA, Raj Thackeray'in ittifakın “koşulsuz” olarak ağırlığını koymasıyla güç kazandı.

MtThackeray'ın duyurusu Maharashtra Başbakanı Eknath Shinde ve Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis tarafından memnuniyetle karşılandı.

Salı günü, Maharashtrian Yeni Yılı Gudi Padwa'da partisi Maharashtra Navnirman Sena'dan işçilere seslenen Bay Thackeray, aynı zamanda geçen ay İçişleri Bakanı Amit Shah ile yaptığı görüşmeden de bahsetti ve ülkede şunları söyleyen ilk kişi olduğunu iddia etti: Narendra Modi Başbakan olmalı.

Hindistan'ın dünyanın en genç nüfuslarından birine sahip olduğuna işaret eden Thackeray, bu kişilerin uygun eğitime ve istihdama ihtiyaç duyacağını, bunun gerçekleşmemesi halinde “ülkede anarşinin yayılacağını” söyledi. Bu Lok Sabha seçiminin ülkenin geleceğine karar vereceğini iddia eden MNS şefi, Narendra Modi'nin bu kritik dönemde Hindistan'a liderlik edecek en iyi kişi olduğunu söyledi.

Bay Thackeray, bu nedenle, 2022'de MNS şefinin görüşmediği kuzeni Uddhav Thackeray'e karşı isyan düzenleyen Eknath Shinde liderliğindeki Shiv Sena grubu BJP ile Ajit'in ittifakını koşulsuz olarak desteklemeye karar verdiğini söyledi. NCP'nin Pawar grubu.

Bay Thackeray, “Hiçbir beklentim yok. Ülkede güçlü bir liderliğe ihtiyaç duyulduğunda Maharashtra Navnirman Sena, BJP, Shiv Sena ve NCP'yi koşulsuz olarak destekleyecektir. Bu sadece Narendra Modi içindir” dedi.

MNS'nin Lok Sabha seçimleri için aday çıkarıp çıkarmayacağı belli olmasa da Bay Thackeray, kadrosundan bu yıl yapılacak Meclis seçimlerine hazırlanmalarını istedi ve bu seçimler gerçekleştiğinde destek ve sandalye payı almayı umduğunu belirtti.

'Yanlış olan neydi?'

İçişleri Bakanı Amit Shah ile görüşmesi hakkında konuşan 55 yaşındaki, “İçişleri bakanıyla görüşmemde yanlış olan ne vardı? Eyaletin başbakanı bana bir araya gelmemiz gerektiğini söyledi. Devendra Fadnavis de konuştu (hakkında) bu). Bu yüzden Amit Shah ile tanıştım.”

Ülkede Narendra Modi'nin Başbakan olması gerektiğini söyleyen ilk kişinin kendisi olduğunu iddia eden Thackeray, gerektiğinde ona da karşı çıktığını söyledi.

“2014'ten sonra (Narendra Modi'nin) konuşmalarında duyduklarımın gerçekleşmediğini hissettim. Ona karşı çıktım ama ne zaman 370. Maddeyi (kaldırmak) gibi iyi bir şey yapsa, bunu memnuniyetle karşıladım. Ben de bir miting düzenledim. Ulusal Vatandaş Kayıtları lehine” dedi Bay Thackeray.

Görüşmediği kuzeni Uddhav Thackeray ve Shiv Sena lideri (UBT) ve milletvekili Sanjay Raut'a alay eden Bay Thackeray, “Bana başbakanlık görevi teklif edilmediği için eleştirmedim. Onlar (Uddhav Thackeray ve Bay Raut) konuşuyorlar” dedi. şimdi ona (Başbakan Modi'ye) karşı. Ben bunu söylerken (2019'da) neden istifa etmedin? İktidardan uzaklaştırıldın ve partin parçalandı diye neden şimdi yapıyorsun?”

Maharashtra Başbakanı Eknath Shinde, Bay Thackeray'e desteğinden dolayı teşekkür etti. PTI haber ajansına göre Bay Shinde, “Onu tüm kalbimle karşılıyorum. Başbakan Modi, Mahayuti'yi (Maharashtra'da ittifaka verilen adla) destekledi. Başbakan Modi ülkede kalkınma sağladı ve ülkeyi ileriye taşıdı.” dedi.

Bay Fadnavis Marathi'de BJP, Shiv Sena ve NCP'nin ittifakını desteklediğine dair bir gönderi paylaştı. Gelin hep birlikte halkın umutlarını ve isteklerini yerine getirmeye kararlı olalım!”