Psikoloji bilimi – ruh bilimi nedir ?

bencede

New member
Psikoloji Bilimi Nedir? Sorusu son periyotlarda psikoloji üzerine eğitim alanların çoğunlukla araştırdığı ve merak ettiği bahisler içindedır.

Psikoloji bilimi hem de ruh bilimi olarak da bilinmektedir. Davranış ve zihin bozukluklarını inceleyen bir bilim kısmı olan Psikoloji bilimi beraberinde şuurlu ve bilinçsiz davranışları da incelemektedir. Ayrıyeten şahıslarda yer alan his ve niyetlerin incelenmesinin yanı sıra sayılabilecek birfazlaca kavramı da içerisinde barındırmaktadır. Bundan ötürüdır ki, bir fazlaca kişi tarafınca psikoloji bilimi ya da kavramları ağır bir biçimde araştırılmaktadır. Sizlerde psikoloji bilimi üzerinde araştırmada bulunuyorsanız, yazımızdan bilgilerina ulaşabilirsiniz.

Psikoloji Bilimi Nedir? Psikologlar Ne İş Yapar?

Psikoloji bilimi
davranış, zihin, his ve niyet üzere bir fazlaca kavram üzerinde inceleme gerçekleştiren bir bilim koludur. Bu alan üzerine uzmanlaşmış bireylere ise psikolog denilmektedir. Ayrıyeten Psikologlar beynin ortaya çıkan özellikleri ile temaslı şuurlu ya da bilinçsiz davranışlar ile his ve fikir denetimi tarafında çalışma yapan şahıslardır.

Psikoloji Bilimi Hangi Kategoride Yer Alır?

Psikoloji bilimi
, toplumsal bilim bulunmasına rağmen bununla birlikte tabiat bilimleri üzerinde de bedellendirilmektedir. Bilhassa beyin biyolojisi üzerine biroldukca kavramın psikoloji bilimi üzerinde incelendiğini ve çalışmalar yapıldığını söyleyebiliriz. Psikoloji biliminde çoğunlukla karşılaşılan kavramlar şunlardır;

Algı

Dikkat

His

Motivasyon

Zeka

Kişilik

İçsel Süreçler

Kümeye Uyma

Ön Yargı

Kolektif Hareket

Üstte belirtilen kavramların psikoloji bilimi üzerinde çoğunlukla karşılaşıldığını söyleyebiliriz. Bu haliyle psikoloji biliminin hem fen tıpkı vakitte tıp bilimleri ve beraberinde sosyoloji bilimi ile birlikte yakından bağ içerisinde olduğunu söylemek mümkündür.

Psikoloji Tarihi

Psikoloji geçmişi
birinci vakit içinderda eski Mısır İran, Yunan, Çin ve Hint uygarlıklarına ait kaynaklarda ortaya çıkmıştır. Bir ideoloji konusu olarak incelenen “Psikoloji” 19. Yüzyılda ideolojiden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Psikolojinin ideolojiden ayrılmasına yönelik en büyük katkı ise Willhelm Wundt tarafınca sunulmuştur. Willhelm Wundt 1876 yılında Almanya’da kurmuş olduğu laboratuar ile bir arada birinci psikoloji laboratuarının kurucusu unvanına da sahiptir. Ayrıyeten psikoloji bilimin içerisinde daima kategorilere ayrılması da bizlere ne kadar geniş bir kavram olduğunun bir ispatıdır. Psikoloji tarihinde bir epeyce alanda çalışma yapıldığını söyleyebiliriz. Psikologlar çoklukla aşağıdaki alanlar üzerinde hizmet vermektedir.

Mukayeseli Psikoloji

Klinik Psikologlar

Gelişim Psikologları

Eğitim Psikologları

Evrimsel Psikologlar

Toplumsal Psikologlar

Bilişsel Bilim Adamları
 
Üst