Peynirli Dızmana (Videolu)

Felaket

New member
Peynirli Dızmana Tanımı İçin Materyaller

Hamuru için gerekenler:

• 1 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı ılık sıvıyağ
  • 2 adet yumurta akı (Sarıları üstündeki sos için ayıralım)
  • 1 silme yemek kaşığı tozşeker
  • 1 dolu tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un (Ben yaklaşık 4 su bardağı kullandım)
İç harcı için:

• 100-150 gram beyaz peynir
Sosu için:

• 2 adet yumurta sarısı
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • Biraz tuz
Peynirli Dızmana Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle hamurdan başlıyoruz. Ilık olan sıvıyağ/süt karışımı yoğurma kabına alıyoruz. Toz şekeri, yumurta aklarını ve kuru mayayı da ek edip, çırpıyoruz. Unu denetimli ekliyoruz ben 4,5 su bardağı ayırmıştım lakin 4 su bardağı yetti.
  2. Tuzu da unun üzerine serpiyoruz ve yoğurmaya başlıyoruz. Güzelce yoğurulan hamuru toparlıyoruz ve üzerini örterek en az 45-60 dakika dinlenmeye yolluyoruz.
  3. İç gereci için ben beyaz peynir tercih ettim. Siz dilerseniz maydanoz da ekleyebilirsiniz ben sevmediğim için eklemedim (Kaşar peyniri de olur) Peyniri bir kaseye elimizle ufalıyoruz.
  4. Sosu için; yumurta sarılarını, yoğurdu, sıvı yağı ve tuzu ekleyip homojen olana kadar çırpıyoruz. Dinlenen hamuru cevizden biraz daha büyük bezelere ayırıyoruz. Benim toplam 20 adet bezem çıktı. Bezerlerin kurumaması için üzerini örtmeyi unutmayalım.
  5. Tepsiyi yağlıyoruz ve kenarda bekletiyoruz. Birinci bezeden başlıyoruz. Elimizle çay tabağı büyüklüğünde biraz açıyoruz ve peynir dolgusu yapıp uçlarını kapatıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yağladığımız tepsiye diziyoruz tek tek.
  6. Tüm bezeleri bitirdikten daha sonra yine tepsinin üzerini örtüyoruz ve en az yarım saat dinlenmeye alıyoruz.
  7. Fırına vermeden 5 dakika evvelce fırını ısıtmaya başlayalım. 200 derece alt/üst ayar yaklaşık 20 dakikada pişecektir. Benimkiler 20 dakikada pişti lakin fırından fırına müddeti değişebilir.
  8. Fırından çıkan dızmananın birinci sıcaklığı gidene kadar üzerine yine pak bez örtelim ve biraz dinlendirelim.
  9. Ilıyan dızmanalarımız yemeğe hazır. Yumuşacık kıvamı ile yemesi hayli zevkli bir hamur işi oldu. Kesinlikle bu hoş tanımı deneyin derim????
Not: Bu tanımdan 20 adet dızmana çıktı

Peynirli Dızmana Tanımı Fotoğraflı Yapılışı