Pamuk Poğaça (İddea Ediyorum çabucak hemen Tepsideyken Bitecek)

Felaket

New member
Pamuk Poğaça (İddea Ediyorum çabucak hemen Tepsideyken Bitecek) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 su bardağından bir parmak eksik sıvı yağ
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım yemek kaşığı tereyağ
  • 6 su bardağı un
İç gereci için;

• Beyaz peynir
Üzeri için;

• 2 adet yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı süt
Pamuk Poğaça (İddea Ediyorum çabucak hemen Tepsideyken Bitecek) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Yoğurma kabına ılık su, ılık süt, şeker ve mayayı alıp, karıştıralım, üzerini kapatarak 5-6 dk mayanın etkinleşmesi için bekletelim.
  2. Sıvıyağ ve tuzu ek ederek karıştıralım, unu azar azar ekleyerek yoğuralım (Unun hepsini birden eklemeyin gerektikçe ekleyelim)
  3. En son hamurdan elimizi kurtarmak için tereyağı ek ederek yoğuralım, üzerini kapatarak 40-45 dk mayalanması için bekletelim.
  4. Mayalanan hamuru bir kaç defa yoğurarak maya kokusunu çıkaralım.
  5. Hamurdan kesimler kopararak mandalina bezeler yapalım, bezeyi tezgaha koyalım üzerine yavaşça bastırarak açalım ortasına beyaz peynir koyalım ve kenarlarından içe yanlışsız kapatarak yuvarlak biçim verelim fırın kağıdı serili tepsiye yaptığımız bezeleri dizelim ve tepsinin üzerini örterek 20-25 dakika tepsi mayası için bekletelim.
  6. Üzeri için; yumurta sarısını içine 2 yemek kaşığı süt ek edip, karıştıralım, fırça sayesinde yumurta sarısını poğaçaların üzerine sürelim susam serpelim.
  7. 180 derece öncesinden ısıtılmış fırında yaklaşık 25-30 dakika üzerleri kızarana kadar pişirelim.
  8. Pişen poğaçaları fırından çıkarttığımız poğaçaların üzerine bir bez serelim 10 dk bekletelim. Yumuşacık poğaçalarımız hazır deneyecek arkadaşlarıma afiyet olsun.
Pamuk Poğaça (İddea Ediyorum çabucak hemen Tepsideyken Bitecek) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı