Yüksek Mahkeme Bildirimi Sonrası Güreş Federasyonu Başkanı Brij Bhushan Sharan Singh’e Karşı 2 Dava Açıldı

Yeni Delhi:

Delhi Polisi, ülkenin en iyi güreşçilerinin kendisine karşı cinsel taciz iddiasında bulunmasının ardından Hindistan Güreş Federasyonu (WFI) başkanı Brij Bhushan Sharan Singh’e karşı iki dava açtı.

Amit Shah’ın İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan Delhi Polisi, Bajrang Punia, Sakshi Malik ve Vinesh Phogat gibi güreşçilerin Delhi’deki Jantar Mantar’da düzenlediği protestoların ortasında, Yüksek Mahkeme’nin kendilerine talimat vermesinden saatler sonra ilk iki bilgi raporunu (FIR) sundu.

FIR’lerden biri, kefalet için herhangi bir kapsam tanımayan Çocukların Cinsel Suçlardan Korunması (POCSO) Yasası uyarınca reşit olmayan bir kişi tarafından yapılan cinsel taciz şikayetiyle ilgili.

Kaynaklar, Delhi Polisinin davayı aktif olarak takip edeceğini söyledi.

Aynı zamanda BJP milletvekili olan Bay Singh, Yüksek Mahkeme’nin kendisine yönelik cinsel taciz iddialarına yönelik polis davası açma kararını memnuniyetle karşıladı.

Singh gazetecilere verdiği demeçte, güreşçilerin Delhi’deki Jantar Mantar’da bir protesto düzenlemeye karar vermeden önce konuyu incelemekle görevli bir komitenin raporunu beklemeleri gerektiğini söyledi.

“Yargının kararından memnunum. Delhi Polisi iddiaları araştıracak ve onlarla mümkün olan her şekilde işbirliği yapmaya hazırım. Bu ülkede kimse yargıdan daha büyük değil. FIR (ilk olarak) dosyalama emri geldi. Singh gazetecilere verdiği demeçte, “Hükümet ayrıca FIR’a başvurmaya itirazı olmadığını söyledi. Ben Yüksek Mahkemeden daha büyük değilim. Emri memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Spor Bakanı Anurag Thakur, WFI ve başkanı aleyhindeki iddiaları incelemek üzere bir komite oluşturmuştu. Gençlik İşleri ve Spor Bakanlığı’na rapor vermesi söylenen heyet, bunu 5 Nisan’da vermişti. Ancak bakanlık, altı kişilik komitenin bulgularını henüz kamuoyuna açıklamadı.

“Gözetim kurulu kurulurken herhangi bir itirazda bulunmadım, soru sormadım, engel koymadım. Ben kanuna uydum. (Pehlivanlar) raporu beklemeliydiler ama beklemediler. Gittiler. Singh bugün gazetecilere verdiği demeçte, “Ben yasalara uyuyorum ama onlar uymuyor gibi görünüyor” dedi.

“Her kararı memnuniyetle karşılıyorum. Hükümetin aldığı kararı, bir gözetim komitesi kurma hamlesini ve (Yargıtay’ın) son kararını memnuniyetle karşılıyorum çünkü kimseye karşı yanlış bir şey yapmadım.”

Polisin harekete geçeceğine dair güvenceye rağmen güreşçiler, WFI şefinin “derhal tutuklanmasını” protesto etmek için oturma eylemlerine devam edeceklerini söylediler.

Güreşçiler, “Yargıtay’ın kararına saygı duyuyoruz, ancak Delhi Polisine güvenmiyoruz. Bu kavga FIR için değil. Bu kavga onun gibi insanları cezalandırmak için. Hapse girmesi ve portföyünün elinden alınması gerekiyor.” söz konusu.