“Ücret Seviyemin Üzerinde”: Jasprit Bumrah'ın Kaptanlık İçin Düşünülmemesi Konusundaki Açık Sözlü Yorumu

Hindistan Takımı, Cumartesi gününden itibaren üç T20I maçıyla başlayacak olan beyaz top serisinde Sri Lanka ile karşılaşmaya hazır. Kaptan Rohit Sharma'nın en kısa formattan emekli olmasının ardından, kaptanlık için mükemmel bir yedek konusunda çok fazla söylenti vardı. Görünen o ki, çok yönlü Hardik Pandya bariz bir seçim gibi görünüyordu ancak yeni atanan baş antrenör Gautam Gambhir ve baş seçici Ajit Agarkar, Sri Lanka'ya karşı oynanacak T20I'ler için vurucu Suryakumar Yadav'ı kaptan olarak atadı.

Duyurunun ardından, yıldız hızlı oyuncu Jasprit Bumrah'ın kaptan pozisyonu için düşünülmediği konusunda bazı tartışmalar yaşanıyor. Hindistan'ın T20 Dünya Kupası 2024'teki zaferinde önemli bir rol oynayan Bumrah, durum hakkında konuştu ve ateşli bir yanıt verdi.

“Takıma gidip söyleyemem, şimdi beni kaptan yapmak zorundasınız. Bu benim maaş seviyemin üstünde. Vurucuları dışarı çıkarmamız gerektiği için atıcıların akıllı insanlar olduğunu düşünüyorum. Ayrıca her zaman olasılıklarla mücadele ediyoruz. “Zemin daha kısa, sopalar daha iyi. Topu daha fazla savurmak için herhangi bir makale veya teknolojinin geldiğini hatırlamıyorum. İnsanlar topun etrafa atılmasından ve altılıların vurulmasından hoşlanıyor,” dedi Bumrah Indian Express Adda'da.

“Çünkü atıcılar zor işi yapıyorlar. Bir sopanın arkasına saklanmıyorlar. Düz bir kale arkasına saklanmıyorlar. Bir oyunu kaybettiğinizde, atıcılar suçlanır. Bu zor bir iş. Bu işi yapmaktan büyük gurur duyuyorum. Birçok zorlukla yüzleşmeniz gerekiyor. Bu meydan okuyanlar sayesinde atıcılar başarılı olmak için yeni yollar buluyor. Zorluklarla mücadele etmek sizi çok daha cesur yapar, liderlik için hazır olmanız gerekir “Wasim Akram'ın kaptanlığını gördüm. Kapil Dev ve Imran Khan bir Dünya Kupası kazandı. Bazen fiziksel olarak stresli oluyor, bu yüzden liderlik vuruş yapanlara gidiyor.

Yaygın inanışa göre, bowling oyuncuları genellikle takım kaptanları olarak görülmez. Ancak Bumrah, takımını ODI Dünya Kupası ve Dünya Test Şampiyonası şampiyonluklarına taşıyan Avustralya kaptanı Pat Cummins örneğini verdi.

“Algı sonuçlarla değişir. Bu bowling hareketinin işe yaramayacağı algısından geliyordum, ancak şimdi insanlar bunu kopyalamaya çalışıyor. Bir şeyler söylemeye çalışmıyorsunuz; sonuçlarınızın konuşmasına izin veriyorsunuz. Pat Cummins bunun büyük bir örneği. Çok sayıda olumlu sonuç aldım. Dünya Kupası'nı ve WTC'yi kazandı. Bunun bir yük olduğunu düşünmüyorum,” dedi Bumrah.

“Arkanıza saklanıp arka sıradaki olmak istemezsiniz. Bana topu verirseniz fark yaratacağım zihniyetine sahip olmalısınız. Sorumluluk sahibi olmaktan daha iyi bir düşünce olmadığı görüşündeyim. Herkesin başına sakatlık gelebilir,” diye ekledi.

Bu makalede bahsi geçen konular