Sikkim’de Nathu La Yüksek Dağ Geçidi Yakınlarında Büyük Çığda 7 Turist Öldü

Sikkim Avalanche: Siteden alınan Haberlar trajedinin büyüklüğünü gösterdi.

Guwahati:

Bugün Sikkim’in Nathu La dağ geçidi yakınında meydana gelen büyük bir çığ sonrasında biri çocuk ve bir kadın da dahil olmak üzere yedi kişi öldü ve çok sayıda kişinin kar altında mahsur kalmasından korkuluyor.

Ordudan yapılan açıklamada, “6’sı derin vadiden olmak üzere 23 turist saat 16.00’ya kadar kurtarıldı ve Hint Ordusu’nun yakındaki tıbbi tesislerine kaydırıldı. Ne yazık ki yedi kişi öldü.”

Ordu, Nathu La’ya gitmekte olan 20-30 turistle birlikte yaklaşık 5-6 aracın kar altında kaldığından endişe edildiğini söyledi.

Gangtok’u Nathu La’ya bağlayan Jawaharlal Nehru yolunda 15. Milde sabah 11.10 civarında bölgede en az 150 turist varken çığ düştü.

Başbakan Narendra Modi, “etkilenenlere mümkün olan her türlü yardımın sağlandığını” söyleyerek trajediden rahatsız olduğunu tweetledi.

Başbakan, “Sikkim’de çığ nedeniyle büyük sıkıntı yaşadık. Sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. Yaralıların bir an önce iyileşmesini temenni ediyorum. Kurtarma operasyonları sürüyor ve etkilenenlere mümkün olan her türlü yardım yapılıyor.”

Sikkim’de çığ düştü. Sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileriz. Umarım yaralılar bir an önce iyileşir. Kurtarma operasyonları yer altında ve etkilenenlere mümkün olan her türlü yardım sağlanıyor: PM @narendramodi

— PMO Hindistan (@PMOIndia) 4 Nisan 2023
Deniz seviyesinden 4.310 metre (14.140 fit) yükseklikte bulunan Nathu La Pass, Çin sınırında yer alır ve önemli bir turizm merkezidir.

Siteden çekilen Haberlar facianın büyüklüğünü gözler önüne serdi. Kurtarma operasyonlarına katılan ve mahsur kalanları çıkarmaya çalışan düzinelerce insan görüldü.

8kjmle7

Videolardan birinde, yarı gömülü bir adam kurtarılmak için yukarı bakarken birinin kürekle kar topladığı görülüyor.

Yoldaki kar temizlendikten sonra yaklaşık 350 mahsur kalan turist de kurtarıldı.