S Jaishankar’ın Çin’i Hakkında Rahul Gandhi’nin Sözleri: Bu Korkaklıktır

Rahul Gandhi, S Jaishankar’ı Çin hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştirdi.

Nava Raipur (Chhattisgarh):

Kongre lideri Rahul Gandhi, Pazar günü Dışişleri Bakanı S Jaishankar’a sert bir saldırıda bulunarak, Çin hakkındaki son sözlerinin milliyetçiliği değil korkaklığı gösterdiğini ve bunların VD Savarkar’ın “güçlülerin önünde eğilme” ideolojisine uygun olduğunu söyledi.

Kongre’nin Raipur’daki 85. genel kurulunda konuşan Gandhi, parti liderlerinin ve işçilerinin “satyagrahis” BJP ve RSS insanları ise “satta grahis” (güç arayanlar).

“Size hükümetin düşüncesi hakkında bir şey söylemek istiyorum. Birkaç gün önce bir röportajda bir bakan, Çin ekonomisinin Hindistan’dan daha büyük olduğunu, bu yüzden onlarla nasıl savaşabileceğimizi söyledi. İngilizler bize hükmettiğinde ekonomileri bizimkinden küçüktü. ,” dedi Bay Gandhi, Bay Jaishankar’ın adını vermeden.

Bu, daha güçlü olan hiç kimseyi almamak ve sadece daha zayıf olanları almak anlamına mı geliyor, dedi.

“Bu korkaklıktır. (VD) Savarkar’ın ideolojisi, biri sizden güçlüyse önünde eğilin. Hindistan bakanı ekonominizin bizden büyük olduğunu, bu yüzden size karşı duramayacağımızı söylüyor. Milliyetçilik mi bu? Vatanseverlik mi bu? ?” dedi eski Kongre Başkanı.

Gandhi, “Senden daha zayıf birini dövmek ve güçlünün önünde eğilmek bu nasıl bir vatanseverliktir” dedi.

“Bunun için bir kelime var. Mahatma Gandhi eskiden bahsederdi satyagraha. satyagraha Hak yolundan ayrılmamak demektir. RSS ve BJP halkı için yeni bir kelime var. Biz satyagrahis‘bunlar’satta grahis‘. için her şeyi yapacaklar satta (güç), herkesle aynı hizaya gelir, güç için herkesin önünde eğilirlerdi. Bu onların gerçeği” dedi.

Kongre, rapor edilen sözleri nedeniyle Bay Jaishankar’ı çarptı.

“Onlar daha büyük ekonomi, ben ne yapacağım? Ben daha küçük bir ekonomiyim. Daha büyük bir ekonomiyle bir nevi savaş mı açacağım? Bu bir tepki meselesi değil. Bu bir sağduyu meselesi.” “Sınırlarımızı veya bir durumu istikrara kavuşturmak bizim çıkarımızadır, bu sevgiden, şefkatten veya duygusallıktan kaynaklanmaz” dedi Bay Jaishankar.

()