Rahul Gandhi Kongrede Karnataka Başbakanı İkilem Derinleşirken Buluştu

Siddaramaiah vs DK Shivakumar: Kongre bugün Karnataka CM’nin adını açıklayabilir

Yeni Delhi:

Kongre lideri DK Shivakumar bugün, partinin Cumartesi günü eyalette kazandığı büyük zaferin ardından Karnataka başbakanlığı görevi konusunda Siddaramaiah ile gergin bir rekabette geri adım atmayacağını açıkça belirtti. Ancak partinin kararı ne olursa olsun “arkadan bıçaklama veya şantaja” başvurmayacağını söyledi.

Siddaramaiah, dünün büyük bir bölümünü, bitiş çizgisine genç meslektaşından daha yakın olduğuna dair haberler arasında Kongre liderliğiyle bir araya geldiği Delhi’de geçirdi. “Bekleyip görelim. Bilmiyorum” dedi gazetecilere temkinli bir şekilde, ne zaman bir açıklama yapılacağını sordu.

Parti başkanı Mallikarjun Kharge ve üst düzey liderler Rahul Gandhi ve KC Venugopal, Karnataka başbakanı sorunu hakkında görüşmelerde bulundu. Bay Kharge bugün daha sonra hem Bay Shivakumar hem de Bay Siddaramaiah ile görüşecek.

Parti liderliği dün bir gözlemci ekibi tarafından yeni seçilen Karnataka MLA’larının görüşleri hakkında bilgilendirildi. Kongre Pazar günü gizli bir oylama yaptı ve sonuçların son kararı verecek olan parti başkanına sunulduğu bildirildi.

Kaynaklar, partinin önümüzdeki 24 saat içinde bir sonraki Karnataka Başbakanının adını açıklayabileceğini söyledi. En büyük zorluk, Bay Shivakumar’ı gemiye almaktır.

Bay Shivakumar, dün gece mide enfeksiyonu nedeniyle ziyaretini son dakikada iptal ettikten sonra bu öğleden sonra Delhi’ye geldi. Bengaluru’dan ayrılmadan önce “Parti benim tanrım … Bu partiyi biz kurduk, ben onun bir parçasıyım ve bu konuda yalnız değilim” dedi.

“Bu partiyi (Kongreyi) biz kurduk, bu evi biz kurduk. Ben de bunun bir parçasıyım… Bir anne her şeyini evladına verir.” Kongre’nin Karnataka zaferinde.

Ama isyan etmeyeceğini yineledi. “Parti isterse sorumluluğu bana versinler… Bizimki birleşik ev, sayımız 135. Burada kimseyi bölmek istemiyorum. Beni sevseler de sevmeseler de ben sorumluluk sahibi bir adamım. arkadan bıçaklamayacağım ve şantaj yapmayacağım” dedi Bay Shivakumar.

Geçen hafta yapılan anketlerde, Kongre Karnataka’da net bir çoğunluk elde ederek 224 üyeli mecliste 135 sandalye kazandı. Bununla birlikte, kutlamaları, Siddaramaiah ile Shivakumar arasında en iyi iş için yapılan ve üçüncü gün boyunca bir çözüm olmadan devam eden yarışmasıyla ilgili endişeyle yumuşadı.

75 yaşındaki Siddaramaiah eski bir Başbakan ve 61 yaşındaki Shivakumar partinin Karnataka başkanı. Her ikisi de MLA’ların çoğunluğunun başbakanlık görevine yönelik iddialarını desteklediğini iddia ediyor.

Kongre’nin, özellikle gelecek yıl yapılacak ulusal seçimler olmak üzere uzun vadeli etkilerini göz önünde bulundurarak vermesi gereken zor bir karar var.

Geçen akşam Haberler ile özel bir röportajda Bay Shivakumar, liderliğinin Karnataka’daki kesin galibiyetin arkasında kimin olduğunu kabul etmesini beklediğini söyledi.

“Sonia Gandhi bana, ‘Karnataka’yı teslim edeceğine dair sana güveniyorum’ dedi. Burada oturuyorum, her zamanki sorumluluğumu yapıyorum. Temel nezaketi göstermelisin, biraz şükran. Kimin kim olduğunu kabul etme nezaketini göstermeliler. 61 yaşındaki oyuncu, galibiyetin arkasında” dedi.

Shivakumar, “Şantaj yapmayacağım, bu ben değilim. Hiçbir şey algılamayın. Benim kendi aklım var. Ben çocuk değilim. Tuzağa düşmeyeceğim” diye ekledi.

Bay Siddaramaiah’ın MLA’ların desteğine sahip olduğu iddiasına yanıt olarak, “Ona en iyisini diliyorum” dedi.

Seçime giden yolda, Bay Shivakumar ve Bay Siddaramaiah’ın destekçileri sık sık alenen çatışsa da Kongre birleşik bir cephe tasarlamayı başardı.

Bay Siddaramaiah, kitlelerin ilgisini çeken ve 2013-18’de tam bir dönemi tamamlayan bir lider olarak görülse de, Bay Shivakumar güçlü organizasyon yetenekleriyle tanınır ve zor zamanlarda becerikli ve Kongre’nin sorun gidericisi olarak kabul edilir.

Ancak Shivakumar’a yakın kaynaklar, Siddaramaiah’ın “asla parti adamı olmadığı ve parti için hiçbir seçim kazanmadığı” konusunda ısrar ediyor.