Pencap Hükümetine Meydan Okuyan Ayrılıkçı Lider Amritpal Singh’in Köyünde

Amritpal Singh, Deep Sidhu tarafından başlatılan radikal bir örgüt olan “Waris Punjab De” ye başkanlık ediyor

Amritsar:

Kilit yardımcısının tutuklanmasına karşı kitlesel bir protestonun merkezinde yer alan Pencap’ın radikal vaizi Amritpal Singh, Perşembe günü Amritsar’daki şiddet olaylarından Pencap Polisini sorumlu tuttu.

Çoğu zaman silahlı destekçilerinin eşlik ettiği radikal vaiz ve Khalistan sempatizanı, bir süredir Pencap’ta faaliyet gösteriyor.

Singh, geçen yıl Şubat ayında bir trafik kazasında hayatını kaybeden aktör ve aktivist Deep Sidhu tarafından kurulan radikal bir örgüt olan “Waris Punjab De”nin başında bulunuyor.

Polisin yardımcısı Lovepreet Singh, namı diğer Toofan Singh aleyhine “sahte bir dava” açtığını iddia etti, bu yüzden o ve yüzlerce “Waris Punjab De” destekçisi, Lovepreet Singh’in tutulduğu Amritsar’ın Ajnala’sında polisle buluşmaya gitti.

Singh, Haberler’ye “Medya tüm konuyu yanlış anlatıyor. Lovepreet Singh’e karşı yanlış bir FIR (ilk bilgi raporu) sunuldu. Polis, bir lathi saldırısı başlatmadan önce araçlarımızı durdurdu” dedi. “Polis insanları lathi ile suçlamasaydı şiddet olmazdı” diye ekledi.

“Waris Punjab De” taraftarları Perşembe günü Pencap Polisi ile çatıştı

Sihlerin kutsal kitabı Guru Granth Sahib’i kullanarak polis eyleminden sığındığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Singh, “Nereye gidersek gidelim, Guru Granth Sahib’in tahtırevanı ilerliyor” dedi.

Singh, “Karakola girdim ve beni tutuklamalarını söyledim. Bize karşı yanlış bir FIR davası açıldı. Bir hafta içinde FIR’ı kapatmalarını talep ettim ve ardından karakola gittim” dedi.

Pencap Polisinin onlara karşı planladığı eylem hakkında Bay Singh, polisler harekete geçerse protesto döngüsünün tekrarlanacağını söyledi. “Unutmayın, sahte bir FIR’dan bahsediyoruz” diyen Singh, çiftçilerin artık yürürlükten kaldırılan çiftlik yasalarına karşı bir yıldır devam eden protestolarının buna bir örnek olduğunu da sözlerine ekledi.

Yardımcısı ve adam kaçırma zanlısı Lovepreet Singh, Waris Punjab De destekçilerinin protestolarının ardından dün hapishaneden çıktı.

Pencap Eyalet Başbakanı Bhagwant Mann bugün, radikal vaizin iddiasının anlamsız olduğunu söyleyerek, Bay Singh’i kutsal kitabı karakola götürmekle suçladı. “Guru Granth Sahib’i kalkan olarak karakola götürenler çağrılamaz. savaş Pencap’ın (varisi) ve Pencap herhangi bir şekilde,” Bay Mann Pencap dilinde tweet attı.