Mallikarjun Kharge, Başbakan Modi’de “Zehirli Yılan” Kavgasını Savundu, “Kişisel Değil” Diyor

Kharge bir tweet’te, “Açıklamam kişisel olarak Başbakan Modi için değildi” dedi.

Yeni Delhi:

Bir sonraki Karnataka Meclisi seçimleri için yüksek desibel kampanyasının ortasında, Kongre ulusal başkanı Mallikarjun Kharge Perşembe günü Başbakan Narendra Modi’yi “zehirli bir yılana” benzetti ve BJP’den sert bir tepki aldı. devletteki ana muhalefet partisinin “zihniyeti”.

Kalaburagi’de açıklamalarda bulunan Kharge, daha sonra yaptığı açıklamada, sözlerinin Başbakan Modi’ye değil, BJP’ye ve onun “bölücü” ideolojisine yönelik olduğunu söyledi.

Kharge bir tweet’te, “BJP’nin ideolojisi, fakirlere ve Dalitlere karşı bölücü, düşmanca ve nefret ve önyargılarla dolu. Nefret ve kötülük siyasetini tartıştım. Açıklamam ne kişisel olarak Başbakan Modi ne de başka biri içindi. “

“Ama temsil ettiği ideoloji için. Başbakan Modi ile kavgamız kişisel bir kavga değil. Bu ideolojik bir savaş. Amacım kimsenin duygularını incitmek değildi ve bilerek veya bilmeyerek birilerinin duyguları incindiyse, o zaman asla niyetim olmadı. ” ekledi.

“Uzun siyasi hayatımın davranışı da böyle olmadı. Arkadaşlara ve rakiplerime karşı her zaman politik doğruluk normlarına ve geleneklerine uydum ve bunu hayatımın son nefesine kadar sürdüreceğim. Bireylerle ve onların yüksek mevkilerdeki insanlar gibi sorunlar,” dedi Kongre ulusal başkanı başka bir tweet’te.

“Yoksulların ve mazlumların acılarını ve çilelerini de gördüm ve çektim. Elli yıldır BJP’nin, RSS’nin ve liderlerinin bölücü ideolojisine her zaman karşı oldum. Siyasi mücadelem bunlara karşıydı, olacaktır ve her zaman olacaktır. onun siyaseti” diye ekledi.

Bununla birlikte, İçişlerinden Sorumlu Birlik Bakanı Nityanand Rai, Kongre ulusal başkanına, büyük eski partinin Başbakan Modi ve Diğer Gerici Sınıfları karalamak söz konusu olduğunda mutat bir suçlu olduğunu söyleyerek karşılık verdiğinden, açıklaması BJP’yi yıkamadı. (OBC).

Günün ilerleyen saatlerinde ANI’ye konuşan Nityanand Rai, “Daha önce Rahul Gandhi, geri kalmış sınıflarımıza atıfta bulunarak aşağılayıcı sözler söyledi (‘Modi soyadını kullanarak) ve şimdi Mallikarjun Kharge, onurlu Başbakana karşı sakıncalı ve uygunsuz bir dil kullandı. , onu zehirli bir yılana benzeterek.”

Rai, “Kharge-ji, kin kusan Kongre partisidir. Toplumda bölünme, ülkenin bölünmesi, yönetimde ve hanedanlık siyasetinde yozlaşma zehrini yaydılar” dedi.

Birlik Devlet Bakanı, Kongre’ye daha fazla saldırarak, “Şimdi Kongre’nin zehirli siyaseti halk tarafından reddedildiğine göre, liderleri çaresizlik kazanıyor ve öfkelerini kaybediyor. Ülke halkı ve özellikle Karnataka’da” dedi. , Başbakan Modi’ye karşı böyle bir dilin kullanılmasına müsamaha göstermeyecek ve Meclis seçimlerinde onlara yakışır bir cevap verecektir.”

Bu, Kongre ulusal başkanının Başbakan Modi’ye karşı ilk kez acımasız sözler kullanışı değil.

Daha önce, geçen yılki Gujarat Meclisi seçimleri öncesinde, Bay Kharge, Başbakan Modi’yi Raavan’a (destansı Ramayana’daki iblis kral) benzetmişti.

Ayrıca Birlik Spor ve Gençlik İşleri Bakanı Anurag Thakur, safran kampında tüyleri diken diken eden son açıklamasında, Kongre liderinin öyle bir açıklama yaptığını, partide kimsenin kendisini başkan olarak kabul etmediğini söyledi.

“Mallikarjun Kharge, Kongre başkanı seçilmiş olabilir ama partide kimse onu bu pozisyonda kabul etmiyor. Bu nedenle, Sonia Gandhi’nin (as) yaptığı açıklamadan (“Maut Ka Saudagar”) daha kötü bir açıklama yapmayı düşündü. Kongre başkanı) Kongre ulustan özür dilemeli” dedi Thakur.

BJP lideri ve Birlik bakanı Shobha Karandlaje de Bay Kharge’den özür talep etti.

“Mallikarjun Kharge, Kongre’nin kıdemli lideri ve başkanı. Dünyaya ne anlatmaya çalışıyor? Narendra Modi ülkemizin Başbakanı ve tüm dünya ona saygı duyuyor. Başbakanımızın böyle bir dil kullanması, Kongre’nin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.” Karandlaje, “Kharge’nin ulustan özür dilemesini istiyoruz” dedi.

Birlik Eğitim, Beceri Geliştirme ve Girişimcilik Bakanı Dharmendra Pradhan da Kongre başkanına sert bir saldırı başlattı ve Başbakan Modi’ye karşı bu tür sözleri “siyasi efendilerini yatıştırmak” için kullandığını söyledi.

Bengaluru’daki medya mensuplarına konuşan Pradhan, “Görünüşe göre Kharge-ji bu tür sözleri siyasi efendilerini göstermek için kullanmış. Bir tür baskı altında kalmış olmalı.”

Birlik Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Kharge’nin açıklamasının Kongre’nin zihniyetini yansıttığını söyledi.

ANI’ye konuşan Sitharaman, “Bu, Kongre’nin zihniyetini gösteriyor. Bunu kınıyorum. Rahul Gandhi, kendi deyimiyle sevgiyi yaymak için ‘Bharat Jodo Yatra’yı çıkarırken, parti başkanı bu tür sözleri Başbakanımıza karşı kullanıyor. . Mallikarjun Kharge bir özür dilemeli.”

Birlik Bakanı Pralhad Joshi, halkın büyük eski partiye bir ders vereceğini söyleyerek Kharge’nin sözlerini de kınadı.

ANI’ye konuşan Birlik Bakanı, “Bu son derece kınanabilir. İnsanlar onlara bir ders verecek. Kharge’den koşulsuz bir özür talep ediyorum” dedi.

Birlik Bakanı, “Kharge ve (Kongre’deki) patronlarına Modi-ji’ye her hakaret ettiklerinde insanların onlara uygun bir yanıt verdiğini de hatırlatmak isterim.”

Bu arada, Başbakan Narendra Modi’nin Belur ziyareti öncesinde, parti çalışanları ve yerel halk arasında bir coşku ve heyecan dalgası hissediliyor.

Karnataka’nın Hassan şehrinin Belur taluka’sı, Lord Vishnu’nun enkarnasyonu olan Chennakeshava Tapınağı ile ünlüdür. Siyah taştan yapılmış bu 900 yıllık tapınak, insanların ilgi ve dualarının merkezi olmaya devam ediyor.

Ancak bu kez görüşmeler ve tartışmalar, ülkedeki en yüksek göreve gelmesinden bu yana Belur’a ilk ziyareti olacak olan Başbakan Modi’nin gelişiyle ilgili.

Milyonlarca kişinin Başbakan Modi’yi görmeye ve dinlemeye geleceğine inanılıyor.

Başbakan Modi’nin halka açık mitingi için hazırlık yapmakla meşgul olan işçiler de onun ziyareti için çok heyecanlı görünüyorlardı.

ANI’ye konuşan bir işçi olan Nagraj, “Başbakan herkesle ilgileniyor ve onun için burada ortamı hazırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ziyareti etrafında çok fazla şevk ve heyecan var. Hepimiz Başbakan Modi’yi dinlemek istiyoruz.”

Yerel BJP çalışanları da Başbakan Modi’nin ziyareti öncesinde gözle görülür bir şekilde hevesli görünüyorlardı.

Başbakan Modi’nin programıyla ilgili düzenlemeleri araştıran BJP çalışanları, halk toplantısına iki binden fazla kişinin katılmasının beklendiğini söyledi.

Başbakan Modi’nin altı gün boyunca eyalet genelinde 22 kadar miting düzenlemesi bekleniyor. Başbakan Modi’nin seçimlere bağlı güney eyaletindeki yoğun kampanya programının en önemli özelliği, Cumartesi günü Bengaluru’da yapılacak devasa roadshow olacak.

224 sandalyeli Karnataka Meclisi için sandıkların 10 Mayıs’ta, oy sayımının ise 13 Mayıs’ta yapılması planlanıyor.

()