Likör Politikası Davasında Tutuklanan Manish Sisodia Olarak AAP ve BJP: 10 Puan

Yeni Delhi:
Delhi’nin Başbakan Yardımcısı Manish Sisodia, artık geri çekilen içki politikasında yolsuzluk iddiasıyla bağlantılı olarak Merkez Soruşturma Bürosu tarafından tutuklandı. yarın sabah adliyeye sevk edilecek.

İşte bu büyük hikayedeki 10 Puanlık hile sayfanız:

1. Delhi hükümetinin finans, tüketim ve eğitim dahil olmak üzere birçok departmanını yöneten Manish Sisodia, sabahtan beri Merkez Teşkilatı tarafından sorgulanıyor ve beklenen tutuklama sekiz saat sonra geldi. Satyedar Jain’den bu yana tutuklanan ikinci Delhi bakanı.

2. Aam Aadmi Partisi, Delhi hükümetinin eğitim politikasının yüzü olan Bay Sisodia’nın tutuklanmasının “Delhi yönetim modeline bir saldırı” olduğunu söyledi. AAP’nin üst düzey lideri Atishi düzenlediği basın toplantısında, “Siz (BJP) onun evinden veya banka hesaplarından hiçbir şey alamadınız. Ona karşı herhangi bir iddiayı kanıtlayamadılar” dedi. Parti ayrıca bir para izinin olmamasını da sorguladı.

3. “Manish masumdur. Tutuklanması kirli siyasettir. Manish’in tutuklanması nedeniyle halk arasında çok büyük bir öfke var. Herkes izliyor. İnsanlar her şeyi anlıyor. İnsanlar buna cevap verecek. Bu bizim moralimizi daha da yükseltecek. Sisodia’nın patronu ve Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal, “Mücadele daha da güçlenecek” diye tweet attı.

4. Bay Sisodia ve diğerleri, ulusal başkentte bir içki satış politikasıyla bağlantılı yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya. CBI, “Güney Grubu” adını verdiği bir likör lobisi tarafından 100 Rs tutarında komisyon ödenen 2021 politikasının çerçevelenmesine içki şirketlerinin dahil olduğunu iddia ediyor.

5. Teşkilat, politikanın kendilerine yüzde 12’lik bir kâr sağlayacağını ve bunun yüzde 6’sının aracılar aracılığıyla kamu görevlilerine yönlendirileceğini iddia etti. İcra Müdürlüğü de komisyonların aklandığı iddiasıyla soruşturma başlattı. Politika rafa kaldırıldıktan sonra BJP, Delhi hükümetinin yolsuzluğu örtbas etmek için eski içki politikasına geri döndüğünü söyledi.

6. Kaynaklar, Bay Sisodia’nın soruşturmada işbirliği yapmadığını söyledi. İçki politikasındaki ilk taslağın parçası olmayan en az altı çekişmeli hükmü açıklayamadı. Kaynaklara göre, ajans, Bay Sisodia’nın taslaklarda ince ayarlar yapmadaki rolünü ortaya çıkaran bir özel tüketim dairesi yetkilisinin ifadesine sahip. Kaynaklar, dijital cihazların adli tıp testlerinin hükümlerin dış kaynaklardan geldiğini ortaya çıkardığını söyledi.

7. BJP, AAP’nin CBI’nin Merkez tarafından kötüye kullanıldığına dair iddialarına sert çıktı. BJP’den Sambit Patra, “Etkinlik yönetimi AAP’yi kanundan kurtaramaz” diyerek, partisinin bunu sorgulayınca partisinin neden herhangi bir açıklama yapmadan tartışmalı içki politikasını geri çekmeyi seçtiğini sorguladı.

8. Delhi Kongre başkanı Anil Chaudhary, “Baş Bakan Yardımcısı Manish Sisodia’nın CBI tarafından tutuklanması memnuniyetle karşılanan bir adım, ancak Baş Bakan Arvind Kejriwal’ın da beyni olduğu için tutuklanması gerekiyor” dedi. Samajwadi Partisi ve Trinamool Kongresi, AAP’yi desteklemek için çıktı. Trinamool’dan Derek O’Brien, “@msisodia’nın #BJP marka bir çamaşır makinesi olsaydı, asla tutuklanmazdı. Bravo, Manish,” diye tweet attı.

9. Aleyhindeki davayı “sahte” olarak nitelendiren Sisodia, daha önce yedi ila sekiz ay hapis cezasına hazır olduğunu söylemişti. Güne destekçilerinin güç gösterisi ve Mahatma Gandhi’nin anıtını ziyaret ederek başlayan lider, “7-8 ay hapiste kalsam bile benim için üzülmeyin, gurur duyun.” Raj Ghat.

10. Bay Sisodia’nın tutuklanmasının AAP’nin Chhattisgarh, Karnataka ve Madhya Pradesh’te bu yıl yapılacak seçimlere katılma planlarını etkilemesi bekleniyor. Partinin yüzü Bay Kejriwal’ı Delhi’yi yönetmeye de bağlayabilir. Bay Sisodia, çoğu Satyendar Jain’in tutuklanmasından sonra kendisine teslim edilen 18 departmanla ilgileniyor.
yorum gönder