Inter Academy ile çocuklar hem futbol, hem İngilizce öğreniyor

MizahSarrafi

Active member
İtalya Seria A gruplarından Inter, oyuncu yetiştirdiği Inter Academy’lerden birini Serkan Çeri ve TSSFC yatırımıyla Antalya’da açtı. Antalya’da birinci olan 6-17 yaş ortası gençlerin hem futbol birebir vakitte haftada 80 dakika İngilizce eğitimi aldığı akademide, atletler eğlenerek öğreniyor. Futbol idmanlarının yanında çocuklara toplumsal hayatlarında başarılı ve sağlıklı olabilmeleri için diyetisyen tarafınca beslenme programı hazırlanırken, ruhsal dayanak de sağlanıyor.

Inter Academy yöneticilerinden Ümmühan Akbulut, “TSS Turizm olarak yeni hizmet verdiğimiz bir kolumuz. Antalya’da İngilizce eğitimi, diyetisyen ve ruhsal takviye veren tek futbol okuluyuz. 6-17 yaş içindeki çocuklarımıza hizmet veriyoruz. Yurtiçi ve yurtharicinde kamp imkanları sağlıyoruz. Bize katılmak, izlemek isteyen öğrencilerimizi konuk ediyoruz. İstedikleri takdirde deneme idmanlarına katılabilirler” dedi.

Antrenörlerin neredeyse birebir eğitim verdiğini belirten Akbulut, “Öğrencilerimiz burada neredeyse birebir, 6’şar kişilik kümeler halinde eğitim alıyor. İngilizce dersleri uygulamalı ve motivasyonu artıran, çocukların âlâ beslenmelerine imkan sağlayan eğitim veriyoruz. Futbol basamağına gelindiğinde çocuklar hazır bir biçimde, eğlenceli bir ortamdan futbol ortamına daha motive olarak çıkıyor. Antrenörlerimiz birebir eğitim verir üzere ilgileniyor” diye konuştu.

Öğrencilerin aileleriyle de fikir alışverişi yapmaya çalıştıklarını belirten Akbulut, “Ailelerimizin tercih etmelerinin en büyük niçini ise çocukların idman öncesinde aldıkları İngilizce eğitimi oluyor. Burada da temel eğitimin yanı sıra futbolla ilgili tabirler öğreniyorlar. Antrenörlerimiz bir daha çocuklarımızın düzeyine inerek, onları yaş ve fiziki olarak kümelerine ayırarak onları denkleyerek çalıştırıyor. Ailelerimizle de fikir alışverişi yapmaya çalışıyoruz. Onları Inter Academy’nin işleyişine denkleyecek biçimde uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

Kurumda İngilizce eğitimi veren Yasemin Arslan, küçük yaş kümesi olduğu için İngilizce altyapısı olan ve olmayan çocuklar olduğunu söylemiş oldu. Arslan, “Olan ve olmayan çocuklar için bir ortak nokta bulmaya çalışıyoruz. Sanat aktiviteleri ile İngilizceyi bağlayarak eğitim vermeye çalışıyoruz. Eğlenmeden öğrenemiyorlar. Öncelikle küçük futbol tabirleri ile söz yineına dayalı çalışıyoruz. Oyunlar oynuyoruz, fotoğraf yapıyoruz lakin İngilizce konuşuyorum” diye konuştu.

Çocuklara sağlıklı beslenmenin ehemmiyetini, nasıl sağlıklı beslenmeleri gerektiğini anlattıklarını söyleyen Diyetisyen Gül Şaldıran, “Geldiğimiz noktada sağlıklı beslenmenin, ömür kalitesi için ne kadar değerli olduğu ortada. Bunu çocukluk yaşta öğrenmelerini istiyoruz. Spor bir disiplin işi, sağlıklı beslenmeyi de bir disiplin halinde öğrenmelerini sağlıyorum. Genel beslenme kuralları, nelere dikkat etmeleri gerekiyor, çocukların sıhhatini makus etkileyen beslenmelerin neler olduğunu konuşuyoruz” dedi.

Çocukları yaş ve fizik olarak kümelere ayırdıklarını söyleyen antrenör Engin Can Uğurlu, “Inter Academy’de 6-17 yaş arkadaşlarımıza hem grupsal hem ferdi olarak futbolu eğlenceli bir biçimde öğretmeye çalışıyoruz. Çocuklar gelsin burada futbol oynasın, koşsun gözüyle değil de hem de hem disiplinli olmayı, sorumluluk almayı tıpkı vakitte barış içerisinde birbirleriyle arkadaş olmayı öğretiyoruz. Ders ile futbolu birleştirip farklı aktiviteler çıkarıyoruz” dedi.

Antrenörlerden Furkan Kalkan, “Inter Academy’de çocuklarla birlikte farklı idmanlar yapıyoruz. Öncesinde beslenme ve İngilizce eğitimlerini de burada alıyorlar. Gerek kondisyon manasında gerek taktik manasında Inter standartlarında bir idman uyguluyoruz” dedi.

Semih ERSÖZLER/ANTALYA, (DHA)