Hindistan Kaveri Operasyonuna Başladı, 500 Vatandaş Tahliye İçin Sudan Limanına Ulaştı

Yeni Delhi:

Dışişleri Bakanı S Jaishankar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hindistan’ın vatandaşlarını savaşın parçaladığı Sudan’dan tahliye etme operasyonunun sürdüğünü ve yaklaşık 500 Hintlinin Port Sudan’a ulaştığını sözlerine ekledi.

Kurtarma operasyonuna Kaveri Operasyonu adı verildi.

“Kaveri Operasyonu Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı geri getirmek için yola çıkıyor. Yaklaşık 500 Hintli Port Sudan’a ulaştı. Daha fazlası yolda. Gemilerimiz ve uçaklarımız onları evlerine geri götürmek için hazır. Sudan’daki tüm kardeşlerimize yardım etmeye kararlıyız.” Bay Jaishankar.

Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı geri getirmek için Kaveri Operasyonu başlıyor.

Yaklaşık 500 Hintli Port Sudan’a ulaştı. Daha fazlası yolda.

Gemilerimiz ve uçaklarımız onları evlerine geri götürmek üzere ayarlandı.

Sudan’daki tüm kardeşlerimize yardım etmeye kararlıyız. pic.twitter.com/8EOoDfhlbZ

— dr S.Jaishankar (@DrSJaishankar) 24 Nisan 2023
Hindistan Pazar günü, Hava Kuvvetleri C-130J’nin Cidde’de beklemede olduğunu ve INS Sumedha’nın vatandaşlarını tahliye etmek için Port Sudan’a ulaştığını duyurdu.

Çeşitli ülkelerden 150’den fazla kişi Cumartesi günü açıklanan ilk sivil tahliyesinde Suudi Arabistan’a ulaştı. Suudiler dışında, Hindistan da dahil olmak üzere 12 başka ülkenin vatandaşları vardı. Suudi Arabistan tarafından tahliye edilen üç Hintli, geçen hafta yerde çatışmalar başladığında vurulan Suudi Arabistan havayolunun mürettebatıydı.

Bugün erken saatlerde Fransa, aralarında Hindistan vatandaşlarının da bulunduğu 28 ülkeden 388 kişiyi tahliye etti.

Fransa’nın Hindistan Büyükelçiliği, “Fransız tahliye operasyonları sürüyor. Dün gece, iki askeri uçuş rotasyonu 28 ülkeden 388 kişiyi tahliye etti, bunlar Hint uyruklular,” diye tweet attı Hindistan’daki Fransa Büyükelçiliği.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, tüm ABD personeli ve ailelerinin tahliye edildiğini ve Hartum’daki ABD Büyükelçiliği’ndeki operasyonların “geçici olarak askıya alındığını” söyledi.

Başkent Hartum’da ve Sudan’ın diğer bölgelerinde 15 Nisan’da genelkurmay başkanı Abdel Fattah al-Burhan’a sadık güçler ile güçlü paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri’ne komuta eden yardımcısı ve rakibi olan Mohamed Hamdan Daglo arasında şiddet patlak verdi.

Eski müttefikler, 2021’de bir darbeyle iktidarı ele geçirdiler, ancak daha sonra şiddetli bir iktidar mücadelesinde düştüler.

DSÖ, Pazar günü Sudan Sağlık Bakanlığı’nın şu ana kadar çatışmalarda en az 420 kişinin öldüğünü ve 3.700 kişinin yaralandığını belirten bir gönderisini retweet etti.