Engin Fırat’tan Türkiye’ye dönüş sinyali

MizahSarrafi

Active member
Üç kıtada ulusal kadro çalıştıran sayılı antrenörler ortasına giren deneyimli teknik yönetici Engin Fırat, “Güzel bir his. İnşallah Amerika kıtasını da buna dahil ederiz lakin hiç bu biçimde bir gayem olmadı açıkçası. Zaten gelişti. Milletlerarası alanda fark oluşturdukça dünyanın her yerinde sizin isminiz geçiyor. Yirmi sene evvel de tam bunu demiştim, Türkiye’de beni tanımasınlar, kâfi ki dünya bu Türk’ü bilsin. Motamot de bu biçimde oluyor” diye konuştu.

“Şu an için maalesef bir grup belirsizlikler var”

Kenya’dan ayrılacağı tarafındaki haberlere de açıklık getiren Engin Fırat, “Spor Bakanı ve Federasyon Lideri içinde, tam da benim ülkeye yeni ayak bastığım sıralarda sürtüşme yaşanmaya başladı. Onun üzerine Spor Bakanı, Federasyonu bakılırsavden aldı ve kendi takımını kurdu. Tabi FIFA ortaya girdi ve bunun kabul edilmeyecek bir durum olduğunu deklare etti. Bu süreçte Federasyon Lideri tutuklandı, oynayacağımız maçların akibeti belirsizleşti, maçların iptalinden ve men cezalarından bahsedilmeye başlandı. Yani hakikaten ruhsal ve idari açıdan sıkıntı koşullarda ulusal maçlara çıktık ancak oyuncular epeyce büyük karakter gösterdiler. Ben de hiç bir vakit şikayet eden, mazeret arayan bir yapıda olmadım aslına bakarsanız. Aslında Federasyon Lideriyle 3 yıllık bir mukavele üzerine anlaşmıştık zira ben burada epeyce kuvvetli bir kadro oluşturacağımı biliyorum lakin bu gözaltı süreçleri ve atanan kayyumdan dolayı koşullar farklılaştı. Artık Spor Bakanının kurduğu takım benimle görüşmek istediklerini deklare etti. Taraftardan da onlara önemli bir baskı var, benim devam etmem için. Şu an için maalesef bir ekip belirsizlikler var. Öbür yandan FIFA’nın Kenya’ya men cezası vermesine kesin gözüyle bakılıyor. Çok acı fakat maalesef gerçek” biçiminde konuştu.

“FIFA acımaz!”

Kenya’nın başında kalmayı isteyip istemediğinin sorulması üzerine Fırat, “Evet, epeyce genç ve fazlaca yetenekli çocuklar buldum. 17 yaşındaki Ouma’yı son iki maçta oynattım. Hiç korkmam, güvenirim gençlere. Onun haricinde ülke ve insanları hayli hoş. Memnun oldum orada. Fakat benim elimde değil, FIFA acımaz” karşılığını verdi.

“Belki Türkiye’de bir grupla anlaşırım”

Engin Fırat, öteki ekiplerle görüşmeler olup olmadığına ait ise, “Tabi ki çabucak arayanlar oldu fakat acelem yok. Kenya’da durum aslına bakarsanız 2-3 haftada netleşir. Şu an için bir sonucum yok, bir daha bir ulusal ekip olabilir ancak bu sefer kulüp gruplarını da değerlendiriyorum. Tahminen de sürpriz yaparım ve Türkiye’den bir kadroyla anlaşırım ancak şu an için net bir karşılık veremem” dedi.

“Sanırım Kuntz kadromuza alışmıştır”

Dünya Kupası play-off’ların Portekiz ile eşleşen A Ulusal Grup ‘ın bahtını da kıymetlendiren Fırat, “Çok güçlü bir yol olacak zira daha sonrasında da İtalya bekliyor. bu biçimdesine kuvvetli rakipleri aşabilmemiz için Fransa ve Hollanda’yı yendiğimiz üzere, Norveç’i deplasmanda yendiğimiz üzere oynamamız lazım. Sanırım Kuntz da ekibimize alışmıştır, birinci güç imtihanlarında her Türk üzere ben de üstün muvaffakiyet dilerim” açıklamasını yaptı.

İHA