Elon Musk: “Hindistan'da Başbakan Modi ile Buluşmayı Sabırsızlıkla Bekliyorum”

Milyarder yönetici geçen yıl ABD'de Başbakan Modi ile tanışmıştı. (Dosya)

Yeni Delhi:

Hindistan'a planlı bir ziyarete ilişkin raporları doğrulayan Tesla şefi Elon Musk, X'te ülkede Başbakan Narendra Modi ile görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini paylaştı.

“Hindistan'da Başbakan @NarendraModi ile görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum!” Bay Musk Çarşamba günü yine sahibi olduğu mikroblog platformunda bir paylaşımda bulundu.

Başbakan'la görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum @NarendraModi Hindistan'da!

— Elon Musk (@elonmusk) 10 Nisan 2024
Ancak Tesla CEO'su ziyaretin ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin ayrıntıları açıklamadı.

Günün erken saatlerinde Reuters, milyarderin bu ayın sonlarında Hindistan'ı ziyaret edeceğini ve ülkeye yatırım yapma ve burada yeni bir fabrika açma planlarıyla ilgili bir açıklama yapmasının beklendiğini bildirmişti.

SpaceX'in de kurucusu olan Bay Musk, Başbakan Modi ile geçen yıl haziran ayında ABD'de tanışmış ve kendisini bir “hayran” olarak tanımlamıştı. Elektrikli otomobil üreticisinin CEO'su, “Tesla'nın Hindistan'da olacağından ve mümkün olan en kısa sürede bunu yapacağından eminim” dedi.

Milyarderin ziyaretinin duyurulması, Hindistan'ın “tanınmış küresel üreticilerin yatırımlarını çekmek” amacıyla belirli sayıda EV ithalatına ilişkin vergileri yüzde 85'e kadar azaltacak yeni bir elektrikli araç politikasını açıklamasından bir aydan kısa bir süre sonra geldi.

Politika kapsamında, binek elektrikli otomobiller için üretim tesisleri kuran şirketlerin, belirli bir süre için minimum 35.000 $ (yaklaşık 29 lakh Rupi) fiyatla satılan araçlarda yüzde 15 indirimli gümrük veya ithalat vergisiyle sınırlı sayıda birim ithal etmesine izin verilecek. beş yıllık süre.

EV üreticilerinin en az 4.150 milyar Rs (500 milyon $) yatırım yapmalarını gerektiriyor ve onlara Hindistan'da üretim tesisleri kurmaları için üç yıl süre veriyor. Diğer önemli şart ise beş yıl içinde yüzde 50 yerli katma değere ulaşmak. Yerelleştirme maddesinde üçüncü yıla kadar %25'e ulaşılması gerektiği belirtiliyor.

Reuters daha önce Tesla yetkililerinin yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım gerektirecek bir üretim tesisi için saha araştırması yapmak üzere Nisan ayında Hindistan'ı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirmişti.