Efsane Börek (İddia Ediyorum Bayılacaksınız)

Felaket

New member
Efsane Börek (İddia Ediyorum Bayılacaksınız) Tanımı İçin Malzemeler

• 6 yaprak yufka
Yufkalara sürmek için;

• Maden suyu
İç harcı için;

• 1 büyük uzunluk kuru soğan
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet kapya biber
  • 1 adet yeşil, bir adet çarliston biber (Dilerseniz yalnızca yeşil ya da çarliston da olur)
  • 1 büyük uzunluk domates
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 5 adet patlıcan
  • Karabiber
  • Pulbiber
  • Tuz
Sosu için;

• 1 adet yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı tatlı toz biber
  • Maden suyu
Efsane Börek (İddia Ediyorum Bayılacaksınız) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Uygun bir tavaya sıvı yağı alıp yemeklik doğranmış soğanı ekleyin kavurun. Soğanlar pembeleşince küçük küçük doğradığınız biberleri de ekleyip kavurmaya devam edin.
  2. Ardından kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesi ve salçayı ek edin 5-6 dk daha kavurun. En son alacalı soyduğunuz patlıcanları bir daha küp küp doğrayın harca ek edin baharatları ekleyin ve patlıcanlar büsbütün sinene dek kavurun.
  3. Bir yufkayı tezgaha alın. Üzerine maden suyundan döküp fırçayla yayın. Yufkanın kenarlarını biraz içe katlayıp kare biçimini aldırın.
  4. Ardından baş kısma iç harçtan gereğince koyun. Dıştan içe rulo halinde yufkayı sarın ve eşit olarak 4-5 kesim dilimleyin. Tüm yufkalar bitene kadar bu süreci yenidenlayın.
  5. Yağlanmış tepsiye börekleri yerleştirin. Sos materyallerinin tamamını çırpın ve böreklerin üstüne sürün.
  6. Önceden ısınmış 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirin. Afiyet şifa olsun ????????.
Efsane Börek (İddia Ediyorum Bayılacaksınız) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı