Diego Armando Maradona vefatının 1. yılında anılıyor

celikci

New member
Futbolculuğu periyodunda Boca Juniors, Barcelona ve Napoli formalarıyla farklı kulvarlarda 9 şampiyonluk yaşayan, Arjantin Ulusal Ekibi’yle 1986 Dünya Kupası’nı kaldırma muvaffakiyetini gösteren Maradona, futbol tarihine ismini altın harflerle yazdırdı.

Birçok futbol otoritesinin, Brezilyalı Pele ile bir arada “tarihin en güzel futbolcusu” olarak kabul ettiği, bazılarının ise Pele’den daha yetenekli olduğunu ileri sürdüğü Maradona, 30 Ekim 1960 tarihinde Arjantin’in Buenos Aires kentinde dünyaya geldi.

Fabrika emekçisi bir baba ile konut bayanı bir annenin çocuğu olan Maradona’nın yeteneği 8 yaşında keşfedilir ve mahalle ekibi Estrella Roja’da oynamaya başlar.

Altyapısına girdiği Argentinos Juniors ile daha 16 yaşına girmeden profesyonel kontrat imzalayan Maradona, 1981’de gittiği Boca Juniors’ta şampiyonluk yaşamasının akabinde Avrupa’nın büyük kulüplerinden Barcelona’ya transfer oldu.

Maradona Avrupa’da

1982-1984 senelerında İspanyol kulübü Barcelona’da tüm kulvarlarda 58 maça çıkan ve 38 sefer fileleri havalandıran Maradona, 3 defa kupa sevinci yaşadı.

Arjantinli yıldız, 1983 yılında Kral Kupası, İspanya Muhteşem Kupası ve La Liga Kupası şampiyonluğuna ulaştı.

1984 yılında efsanesi olacağı İtalyan takımı Napoli’ye transfer olan Maradona, tüm kulvarlarda 259 maçta forma giydi ve 115 gol attı.

Napoli, Maradona yardımıyla ligdeki kuvvetli gruplarla gayret edebilecek düzeye ulaşırken, bu vakitte 2 lig şampiyonluğunun yanı sıra birer sefer UEFA Kupası, İtalya Kupası ve İtalya Harika Kupası kulübün müzesindeki yerini aldı.

Napoli’nin akabinde Sevilla, Newell’s Old Boys ve son olarak da eski grubu Boca Juniors’ın formasını giyen Maradona, 1997 yılında etkin mesleğini noktaladı.

Formasını giydiği gruplarda tüm kulvarlarda 588 maça çıkan Maradona, 312 gol kaydetti.

1986 Dünya Kupası Maradona’nın ellerinde

Maradona, Arjantin’in 1986’da müzesine götürdüğü FIFA Dünya Kupası’ndaki üstün performansıyla ismini tüm dünyaya duyurdu.

Turnuvanın çeyrek finalinde İngiltere filelerine elle attığı golle tartışmaların gayesi olan yıldız oyuncu, birebir maçta topu 60 metre taşıyıp 5 bireye çalım atarak fileleri havalandırdı. Bu gol, 2002’de FIFA tarafınca yapılan oylamada “yüzyılın golü” seçildi.

Maradonalı Arjantin, 1986 Dünya Kupası finalinde Batı Almanya’yı 3-2 yenerek şampiyonluğa uzandı.

Maradona, ulusal grup formasıyla 91 maça çıkarken, 34 gol attı.

Büyüleyici mesleğinde skandallar eksik olmadı

Arjantin’in 1990 Dünya Kupası’nda finale yükselmesinde büyük hisse sahibi Maradona’nın uyuşturucu sorunu, 1991’de kamuoyuna yansıdı. Tıpkı yıl uyuşturucu kullanmaktan 15 ay ceza alan ünlü futbolcu, yasaklı unsur kullandığı sebebi öne sürülerek 1994 Dünya Kupası’ndan ihraç edildi.

Bu bağımlılığı yüzünden 2004 ve 2007’de önemli sıhhat meseleleri yaşayan Maradona’nın Napoli forması giydiği 1984-1991 senelerından kalma 37 milyon avrodan fazla vergi borcu, İtalyan yetkililerle daima sorun yaşamasına niye oldu.

Teknik yöneticiliği futbolculuğu üzere olmadı

Futbol efsanesi Diego Armando Maradona’nın teknik yöneticilik ömrü, etkin mesleğinin tersine pek de başarılı geçmedi.

Tarihin en yeterli futbolcularından biri olarak gösterilen Arjantinli yıldız, kupalarla dolu bir meslekten daha sonra başladıkları teknik yöneticilikte hayal kırıklığı yaşatan isimler içinde yer aldı.

Maradona, teknik yöneticilik ömrüne de ülkesinde adım attı. Argentinos Juniors’tan kadro arkadaşı Carlos Fren ile 1994’te Textil Mandiyu, 1995’te ise Racing kulüplerini çalıştıran efsane oyuncu, 2008’de Alfio Basile’nin yerine Arjantin Ulusal Ekibi’nin teknik yöneticiliğine getirildi.

Kamuoyunun da tesiriyle 2010 Dünya Kupası sürecinde ulusal grubun emanet edildiği Maradona’nın nazaranvine, Arjantin’in çeyrek finalde karşılaştığı Almanya’ya 4-0 yenilerek elenmesinin akabinde son verildi.

Sivri lisanlı olmasıyla tanınan Maradona, 2 yıllık ulusal ekip teknik yöneticiliği mühletince de rahat durmadı. Arjantin’in 2010 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandığı, elemelerdeki Uruguay galibiyeti daha sonrası basın mensuplarına hakaret eden Maradona’ya, FIFA tarafınca 2 ay ceza verildi.

çabucak sonrasında El-Vasl, El-Fujairah, Dorados de Sinaloa ve Gimnasia de La Plata kadrolarını çalıştıran Maradona, parlak futbolculuk mesleğinin gerisinde kaldı.

AA
 
Üst