Bohra Müslümanlarına Ulaşmak İçin, Başbakan Modi Mumbai’de Arap Akademisi Açtı

Başbakan Modi, cemaatin lideri Syedna Mufaddal Saifuddin ile el ele tutuşurken görüldü.

Bombay:

Başbakan Narendra Modi, şehirdeki önemli belediye seçimleri öncesinde Mumbai’nin en etkili topluluklarından birine ulaşmak için Cuma günü Dawoodi Bohra Müslümanlarının eğitim enstitüsünün yeni kampüsünün açılışını yaptı.

Başbakan Modi, Andheri banliyösündeki Marol’da, Dawoodi Bohra topluluğunun ana eğitim kurumu olan Aljamea-tus-Saifiyah’ın yeni kampüsünde, topluluk başkanı Syedna Mufaddal Saifuddin ile el ele yürürken görüldü.

“Syedna’yı dört nesildir tanıyorum. sahab‘nin ailesi. Ben bir aile üyesi olarak buradayım, Başbakan olarak değil. Bu enstitüyü kurarak 150 yıllık bir hayali gerçekleştirdiniz” diyen Cemaat mensuplarının zamanla değişen ve “alakası” koruyan topluluk üyelerini övdü.

Enstitü, toplumun öğrenme geleneklerini ve edebi kültürünü korumak için çalışıyor ve yeni merkez Arapça öğrenimi verecek.

Başbakan Modi ayrıca, son birkaç yılda ülkede “benzeri görülmemiş bir güven ortamı” yaratıldığını söyledi ve hükümetini eğitimdeki ilerlemelerden ötürü övdü.

“Son sekiz yılda ülkede her hafta bir üniversite ve iki kolej açıldı.” 2014 yılında göreve başlamasından sonra 260’tan fazla tıp fakültesi kuruldu.

Etkinlik, Başbakan Modi’nin bir aydan kısa bir süre içinde şehre yaptığı ve günün erken saatlerinde birkaç altyapı projesini açıkladığı ikinci ziyaretinin bir parçasıydı. 19 Ocak’ta Başbakan, finans başkentinde değeri 38.000 Rs’yi aşan projelerin açılışını yaptı ve temellerini attı.

Hindistan’ın en zengin sivil kuruluşu olan Brihanmumbai Municipal Corporation’a (BMC) yapılacak olan seçimler dikkate alındığında, Başbakanın ziyareti önem kazanıyor.