BJP ile Olmak İstiyorum, Amit Shah ile Tanışmak İstiyorum: Trinamool’dan Mukul Roy

Trinamool’un kurucu üyesi Mukul Roy, 2017’de BJP’ye geçiş yaptı.

Kalküta:

Siyasi uzmanları bir sonraki hamlesini tahmin etmeye zorlayan kıdemli TMC lideri Mukul Roy, Salı gecesi hala bir BJP milletvekili olduğunu ve safran kampına dönmeye hevesli olduğu için Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah ile görüşmek istediğini söyledi.

Pazartesi gecesi “bazı kişisel işler” için Yeni Delhi’ye giden Bay Roy, ailesi başlangıçta “kayıp” olduğunu iddia etse de, daha sonra BJP’yi hasta olan TMC liderini kullanarak kirli siyasete girmekle suçladı. “doğru zihin çerçevesinde” değil.

Bir Bengal haber kanalına geç saatlerde “Ben bir BJP milletvekiliyim. BJP ile birlikte olmak istiyorum. Parti burada kalmam için düzenlemeler yaptı. Amit Shah ile görüşmek ve (parti başkanı) JP Nadda ile konuşmak istiyorum” dedi. Salı akşamı.

TMC’nin kurucu üyesi 2017’de BJP’ye geçti. 2011 Batı Bengal meclisi seçimlerinde safran partisi adayı olarak kazandı. Ancak kısa süre sonra Meclisten istifa etmeden Trinamool Kongresine döndü.

“Uzun bir süre kendimi iyi tutamadım, bu yüzden siyasetten uzak kaldım. Ancak şu anda iyiyim ve siyasette aktif olarak yer alabilirim” dedi.

“TMK ile asla ilişkilendirilmeyeceğinden yüzde 100 emin olduğunu” söyledi.

Bay Roy’un oğlu Subharanghsu için de bir tavsiyesi vardı. O da kendisine en çok yakışan BJP’ye katılmalı” dedi.

Bay Roy’un nerede olduğuyla ilgili dram, Pazartesi akşamı geç saatlerde GMC liderinin aile üyelerinin onun “izlenemez” olduğunu iddia etmesinden bu yana gelişti.

Bay Roy, dün gece Delhi’ye ulaştıktan sonra gazetecilere, başkente ulaştığını ancak “belirli bir gündemi olmadığını” söyledi.

“Delhi’ye geldim. Belirli bir gündem yok. Birkaç yıldır milletvekiliyim. Delhi’ye gelemez miyim? Daha önce, düzenli olarak Delhi’ye gelirdim. MLA ve Delhi milletvekiliyim” dedi. söz konusu.

Eski demiryolu bakanının oğlu Subhrangshu, PTI’ye babasının Pazartesi akşamından beri “izlenemez” ve “kayıp” olduğunu söyledi.

Bay Roy’un BJP’ye yeniden katılabileceğine dair spekülasyonlar olduğu için, safran kampına fazla geçiş yapmış olan Subhrangshu, babasının “aşırı derecede hasta” olduğunu ve “bunama ve Parkinson hastalığından” muzdarip olduğunu söyledi.

“Babamın aklı başında değil. Herkesten hasta biriyle siyaset yapmamasını rica ederim. Kaybolduktan sonra dün gece ben de polise şikayette bulundum.”

Bay Roy’un oğlu ayrıca babasının geçen ay “beyin ameliyatı” geçirdiğini ve aile üyelerini ve yakın arkadaşlarını bile tanıyamadığını iddia etti.

Subhrangshu, Pazartesi gecesi TMC liderinin hava yoluyla Delhi’ye seyahat ettiğini öğrendiğinde, yetkililerden onu indirmelerini istediğini, ancak o zamana kadar “uçağın kalktığını” iddia etti.

2021’de babasıyla birlikte GMC’ye dönen Subhrangshu, “Başbakan, babamın iyi olup olmadığını sormak için kendisi aradı,” dedi.

Bay Roy’un BJP’ye yeniden katılacağına ilişkin spekülasyonlar, BJP ulusal sekreteri Anupam Hazra’nın şifreli tek kelimelik bir Facebook gönderisi yapmasından sonra hız kazandı: “Geri dönüş”.

Bir haber kanalıyla iletişime geçildiğinde Hazra, “Bekleyip izleme zamanı. Lütfen bir iki gün bekleyin, çok yakında her şey netleşecek” dedi.

Hazra’nın yorumlarına tepki gösteren Subhranghsu, bunun TMC’yi ve ulusal genel sekreteri Abhishek Banerjee’yi kötüleme girişimi olduğunu söyledi.

“Bazı insanların bu kadar alçalması ve babamın Yeni Delhi ziyareti üzerine siyaset yapması utanç verici. Bu, GMC’ye ve partimizin ulusal genel sekreteri Abhishek Banerjee’ye iftira atma girişimidir” dedi.

Eyalet parlamento işleri bakanı ve GMC lideri Sovandeb Chattopadhyay, BJP’yi kirli siyasete bulaşmakla suçladı.

“Mukul Roy’u onlarca yıldır tanırım. O kadar hasta ki insanları tanımıyor, cümleyi doğru düzgün tamamlayamıyor. Şimdi BJP hasta birini kullanarak siyaset yapmak istiyorsa böyle kirli siyaseti kınıyoruz. dedi.

Ancak BJP’nin kıdemli lideri Suvendu Adhikari, safran kampının “Bay Roy’u tekrar partiye dahil etmekle” ilgilenmediğini söyledi. Bu arada, Bidhannagar polis komisyonuna bağlı Havaalanı polis karakolu, bir BJP lideri ve bir zamanlar Mukul Roy’un yakın arkadaşı olan Pijush Kanodia’yı safran kampındaki görevi sırasında sorguladı.

Üst düzey bir polis yetkilisi, “Mukul Roy’un oğlunun şikayeti üzerine, Güney Dum Dum’un yerel bir liderini konuyla ilgisi olduğu iddiasıyla sorguladık. Ayrıca neler olduğunu öğrenmek için Yeni Delhi’ye birkaç polis memuru gönderdik.” söz konusu.

Bay Roy, BJP’ye 2017’de TMC liderliğiyle görüş ayrılıklarının ardından katıldı. 2020’de BJP ulusal başkan yardımcılığına getirildi.

2021’de BJP biletiyle Krishnanagar Kuzey meclis koltuğundan kazandı ve sonuçların açıklanmasından sadece bir ay sonra safran partisinin “kötü muamelesinden” şikayet ederek TMC’ye döndü. Ancak Hey, MLA’dan istifa etmedi.

GMC’ye döndüğünden beri, halkın bakışlarından uzak kaldı.

Bay Roy, geçen yıl Batı Bengal meclisinde Kamu Hesapları Komitesi başkanı olarak da sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.

()