Ashok Gehlot, Başbakan’ın JIbe’ına Yanıt Verdi

Ashok Gehlot Pazartesi günü Bengaluru ve Mangalore’daydı

Bangalore:

Kongre, 10 Mayıs Karnataka seçimleri için kampanyanın ana hattını vururken, yıldız kampanyacılarından biri olan Rajasthan başbakanı Ashok Gehlot’u partinin güneydeki iyi yönetişim modelini savunması için gönderdi.

Bay Gehlot, Rajasthani göçmen nüfusuna ulaşmak için Pazartesi günü Bengaluru ve Mangalore’daydı.

Karnataka’da yaklaşık 4 lak Rajasthani göçmen var ve bunların yaklaşık 1,5 lakh oyu var. Eyaletin seçmen nüfusunun yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyorlar.

Kongre için, çekişmeli bir seçim olması durumunda her oy sayılacaktır.

Pravasi Rajasthani Karnataka Sangh’ın sekreteri Jawarilal Lunawat Jain, Kongre tarafından yönetilen birkaç eyaletten birinin başbakanı olarak Bay Gehlot’un Basvangudi ve Gandhinagar’daki Marwari tüccar topluluğuna başarılı bir adım atmasının beklendiğini söyledi.

Ancak Bay Gehlot, Karnataka’da dikkatleri üzerine çeken Rajasthan’lı tek lider. Siyasi rakibi Sachin Pilot, kampanyacılar listesinin dışında bırakıldı.

Rajasthan bu yılın sonlarında sandık başına gidiyor ve 2018 seçimleri öncesinde partinin tabandan yeniden inşasına yardım eden Bay Pilot eyalette çalışıyor.

İşbölümü dikkatlerden kaçmadı. Geçen hafta, BJP’nin kampanyasına öncülük eden Başbakan Narendra Modi, Rajasthan Kongresi’ne üç gün içinde iki kez saldırdı.

Geçen sefer, Kongre için oylamanın, iç çatışmalarla damgalanmış bir hükümet anlamına geleceğini söyledi.

Örnek olarak Rajasthan ve Chhattisgarh’dan alıntı yapmıştı.

Ancak Bay Gehlot, Rajasthan’da BJP’nin bir meclise fazla bölünmüş olduğuna ve partinin “yönetim modelinin seçilmiş hükümetleri devirmek olduğuna” dikkat çekti.

Örnek olarak Madhya Pradesh, Goa, Manipur’u gösterdi. Ancak Rajasthan’da çabalarının başarısız olduğunu belirtti. “Onlar (BJP), Rajasthan’daki Kongre hükümetinin tepesine çıkmak için yatırdıkları parayı kaybettiler” diye ekledi.

Gehlot dinleyicilerine, “Kongre hükümeti nerede kurulursa kurulsun, toplumun tüm kesimlerini gözetmek için Rajasthan modeli uygulanacaktır” dedi. “Sosyal güvenlik ulusal bir plan olmalıdır. Rajasthan üzerine düşeni yaptı, en kapsamlı sağlık sigortası programına sahip olma hakkımız var” diye ekledi.