Asaduddin Owaisi, Yogi Adityanath’ın İstifasını Talep Etti

Bay Owaisi, tüm sorumluluğun Uttar Pradesh Eyalet Başbakanı’na ait olduğunu söyledi.

Haydarabad:

AIMIM başkanı Asaduddin Owaisi Pazar günü Uttar Pradesh’te gangsterden siyasetçiye dönüşen Atiq Ahmad ve kardeşi Eşref’in öldürülmesiyle ilgili olarak iktidardaki BJP’ye saldırdı ve olayla ilgili Başbakan Yogi Adityanath’ın istifasını talep etti ve Yüksek Mahkeme tarafından izlenen bir soruşturma çağrısında bulundu konunun içine

BJP’nin Uttar Pradesh’te hükümeti hukukun üstünlüğü ile değil “silahla yönetim” ile yönettiğini iddia eden Bay Owaisi, bunun BJP hükümetinin 2017’de kurulmasından bu yana devam ettiğini söyledi.

Atiq Ahmad ve kardeşi Ashraf’ın Uttar Pradesh’te vurularak öldürülmesinden bir gün sonra, Haydarabad milletvekili cinayeti soğukkanlı cinayet olarak nitelendirdi.

“Silahların nasıl ateşlendiğini görüyorsunuz. Bu soğukkanlı bir cinayet ve onlar (cinayetlere karışanlar) profesyoneller. BJP’nin Uttar Pradesh hükümetinin rolü ne kadar… Polisin ve medyanın yüzde 100’ü soğukkanlılıkla cinayete başvurdu? Bunları kim söyledi? Bunların Haberin Detaylarıı nedir ve polis neden onları durdurmadı? Bunun için de bu olayla ilgili Yargıtay gözetiminde soruşturma açılması gerekiyor” Bay Owaisi burada gazetecilere söyledi.

Olayı kınayan AIMIM başkanı, yalnızca Hintli Müslümanların değil, hukukun üstünlüğüne ve Anayasaya inanan tüm ülke vatandaşlarının “bugün kendilerini zayıf hissettiklerini” söyledi.

Çoğunluk topluluğunda radikalleşme olduğunu iddia etti. “Bu insanlar kim? Dünkü cinayetlere karışanlar Uttar Pradesh hükümetiyle ilgili değilse… Bir soru soruyorum… Alakası var mı yok mu bilmiyorum. Nasıl oldular? radikalleşiyorlar mı, nasıl oluyor da bu silahlara sahip oluyorlar?” diye sordu Bay Owaisi.

“Bunlar oldukça radikal unsurlar. Bu insanlar kim… ateş ettikten sonra (onlar) dini sloganlar atıyorlar. Onlara terörist değilse ne diyeceksiniz? Onlara ‘Desh Bhakts’ mı diyeceksiniz? Onlara çelenk takacak mısınız?” olayı kutlayanları sordu ve çarptı.

Bay Owaisi, tüm sorumluluğun Uttar Pradesh Eyalet Başbakanı’na ait olduğunu söyledi.

“Uttar Pradesh Başbakanının istifasını talep ediyoruz. Yüksek Mahkeme suo-motu konuyu dikkate almalı ve olayı araştırmak için bir ekip oluşturmalı ve bu ekipte Uttar Pradesh’ten hiçbir yetkili bulunmamalıdır. Yüksek Mahkeme’ye yalvarıyorum. Mahkeme,” dedi Bay Owaisi.

Ekibin soruşturmaları süresi içinde yapması ve Yargıtay’a rapor vermesi gerektiğini söyleyen Akıncı, orada (olay sırasında) bulunan tüm polislerin görevden alınmasını talep etti.

Atiq Ahmad (60) ve kardeşi Eşref, Cumartesi gecesi polis personeli onlara kontrol için Prayagraj’daki bir tıp fakültesine kadar eşlik ederken, medya etkileşiminin ortasında gazeteci kılığına giren üç kişi tarafından yakın mesafeden vurularak öldürüldü.

(Bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)