Amit Shah, Rahul Gandhi’nin UK Remarks Row’unda Indira Gandhi’den Alıntı Yapıyor

Amit Shah, Muhalefet müzakereler için öne çıkarsa Parlamento tıkanıklığının çözülebileceğini söyledi (Dosya)

Yeni Delhi:

Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah, muhalefetin müzakereler için öne çıkması halinde Parlamento’daki mevcut tıkanıklığın çözülebileceğini ve hükümetin “iki adım ileri” gitmesi durumunda “iki adım ileri” gideceğini söyledi.

Cuma günü Delhi’de düzenlenen India Today Toplantısına katılan Shah ayrıca bazı konuların siyasetin üzerinde olduğunu ve eski Başbakan Indira Gandhi’nin bile yabancı bir ülkede iç siyaseti tartışmayı reddettiğini söyledi.

“İki taraf Meclis Başkanı’nın karşısına otursun tartışsın. Onlar iki adım ileri gelsinler, biz de iki adım ileri gidelim. O zaman Meclis çalışmaya başlar. Ama siz basın toplantısı yapın hiçbir şey yapmayın, öyle olmaz” dedi.

İçişleri Bakanı, bir parlamenter sistemin sadece hazine veya sadece muhalefetle çalışamayacağını çünkü her ikisinin de birbiriyle konuşması gerektiğini söyledi.

“İnsiyatifimize rağmen muhalefetten herhangi bir görüşme önerisi gelmedi. Peki kiminle konuşacağız? Medyaya konuşuyorlar. Meclis’te ifade özgürlüğü olsun diye bir slogan attılar. Tam ifade özgürlüğü var. Hiç kimse konuşmanızı engelleyemez” dedi.

Ancak Bay Shah, herkesin kurallara uyması gerektiğini ve serbest stil olamayacağını ve herkesin kuralları okuyup anlaması gerektiğini söyledi.

“Meclis’te tartışmalar tüzüğe göre yapılır. Yolda konuşulur gibi Meclis’te konuşulmaz. Bu temel anlayış onlarda olmazsa biz ne yapalım?” İçişleri Bakanı, Parlamentonun belirli kurallar çerçevesinde çalıştığını ve bu kuralların mevcut hükümet tarafından belirlenmediğini söyledi.

“Bu kurallar babaanneleri, babaları zamanında bile vardı. Onlar bu kurallarla münazaralara giriyorlardı, biz de bu kurallara göre katılıyoruz.

“Kurallardan haberleri yok ve sonra da konuşmalarına izin verilmediğini iddia ediyorlar. Bu kabul edilemez. Hiç kimse ayağa kalkıp konuşmaya başlayamaz. Kurallar var ve bu kurallara uymak zorundasınız. Değişiklik yok. Bu kurallar içinde” dedi.

İki örnekten bahseden Shah, Indira Gandhi’nin Olağanüstü Hal’den sonra İngiltere’yi ziyaret ettiğini ve o sırada Şah Komisyonu’nun kurulduğunu ve onu hapse atmaya yönelik girişimler olduğunu söyledi.

“Bunun üzerine bir gazeteci ona (İngiltere’de) ülkenizin ne durumda olduğunu sormuş. Bazı sorunlarımız olduğunu söyledi ama burada bir şey söylemek istemiyorum. Benim ülkem iyi gidiyor. Benim durumum hakkında bir şey söylemeyeceğim. Burada ben bir Hintliyim” dedi Indira Gandhi’den alıntı yaparak.

İçişleri bakanı, eski Başbakan Atal Bihari Vajpayee’nin muhalefette olduğunu ve Birleşmiş Milletler’de Keşmir hakkında bir tartışma olması gerektiğini söyledi.

O sırada bir Kongre hükümetinin iktidarda olduğunu ve Hindistan delegasyonunun ilk ve son kez bir muhalefet lideri olan Atal Bihari Vajpayee tarafından yönetildiğini, çünkü Keşmir hakkında bir tartışma olduğunu söyledi.

“Bu güven… Siyasetle ilgili bazı meseleler var. Herkesin bu geleneği takip etmesi gerektiğine inanıyorum.”

“Yurt dışına çıkıp Hindistan hakkında iddialarda bulunalım mı ve diğer ülkelerin Parlamentolarına gidip Hindistan hakkında yorum mu yapalım? Kongrenin buna cevap vermesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Parlamento’nun bütçe oturumunun ikinci yarısının ilk haftası, hem iktidar hem de muhalefet partisi üyelerinin protestoları sonrasında tamamen kesintiye uğradı.

BJP, Londra’daki sözleri nedeniyle Kongre lideri Rahul Gandhi’den özür talep ederken, Muhalefet Adani meselesiyle ilgili Karma Parlamento Komisyonu (KPK) soruşturması talep ediyor.

Londra’daki görüşmeleri sırasında Rahul Gandhi, Hindistan demokrasi yapılarının saldırı altında olduğunu ve ülkenin kurumlarına “toplu saldırı” yapıldığını iddia etti.

Sözler, BJP’nin onu yabancı topraklarda kötü niyetli Hindistan’la suçlaması ve dış müdahaleler istemesiyle ve Kongre’nin, Başbakan Narendra Modi’nin yurtdışındaki iç siyaseti gündeme getirmesinin önceki örneklerini gerekçe göstererek iktidar partisine misillemede bulunmasıyla siyasi bir sümüklü böcek festivalini tetikledi.

()