6.1 Filipinler’de Büyüklükte Deprem, Tsunami Uyarısı Verilmedi

Şu ana kadar herhangi bir tsunami uyarısı yapılmadı. (temsili)

Filipinler:

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, yerel sismoloji kurumunun artçı şoklar ve olası hasar uyarısıyla birlikte, Perşembe günü erken saatlerde Filipinler’in orta kesimini 6,1 büyüklüğünde bir depremle sarstı.

Güçlü ve sığ deprem, yerel saatle 02:00’den (1800GMT) kısa bir süre sonra takımada ulusunun merkezindeki Masbate eyaletini vurarak insanları sarstı.

USGS, depremin merkez üssünün, eyaletin ana adası Masbate’deki Uson belediyesine bağlı en yakın Miaga köyünden 11 kilometre (yedi mil) uzaklıkta olduğunu söyledi.

Sığ depremler, daha derin olanlardan daha fazla hasara neden olma eğilimindedir, ancak herhangi bir hasar veya can kaybı bildirilmemiştir.

Tsunami uyarısı yapılmadı.

Masbate eyalet polis şefi Rolly Albana, AFP’ye “Biraz güçlüydü” dedi.

“Sarsılıp uyandığımızda ben uyuyordum.”

Albana, polisin depremin herhangi bir etkisini bildirmediğini söyledi.

Uson polis şefi Yüzbaşı Reden Tolledo, bazı sakinlerin evlerini terk ettiğini söyledi.

Tolledo, “Ben bile olası artçı sarsıntılar nedeniyle dışarı çıktım” dedi.

Dimasalang belediyesinde afet görevlisi olan Gregorio Adigue, depremden yaklaşık bir saat sonra güçlü bir artçı sarsıntı hissettiğini söyledi.

Ancak bölgedeki binalar ve diğer yapılar hasar görmüş gibi görünmediğini söyledi.

Adigue, “Daha sonra, binalarını incelemek için her köydeki okulları dolaşacağız.” dedi.

Masbate eğitim departmanının, eyalette “sürekli hissedilen artçı sarsıntılar” nedeniyle Perşembe günü dersleri askıya aldığı bildirildi.

Depremler, Japonya’dan Güneydoğu Asya’ya ve Pasifik havzasına uzanan yoğun bir sismik ve volkanik aktivite yayı olan Pasifik “Ateş Çemberi” boyunca oturan Filipinler’de günlük bir olaydır.

Çoğu, insanlar tarafından hissedilemeyecek kadar zayıftır, ancak güçlü ve yıkıcı olanlar, ne zaman ve nerede olacağını tahmin edecek hiçbir teknoloji olmadan rastgele gelir.

Ülkenin sivil savunma ofisi düzenli olarak aktif fay hatları boyunca deprem senaryolarını simüle eden tatbikatlar yapıyor.

Son büyük deprem Ekim ayında kuzey Filipinler’de meydana geldi.

6.4 büyüklüğündeki deprem, Abra eyaletinin Dolores dağ kasabasını vurarak çok sayıda kişinin yaralanmasına, binaların hasar görmesine ve bölgenin büyük bölümünün elektriğinin kesilmesine neden oldu.

Geçen Temmuz ayında dağlık Abra’da meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki deprem, toprak kaymalarını ve yer çatlaklarını tetikleyerek 11 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden oldu.

()

Günün Öne Çıkan Videosu

BBC ‘Anket’ 2. Gün: Vergi İhlali mi, Baskı Taktiği mi?